R Coronae Australis: kosmiczna akwarela


Ten wspaniały widok rejonu wokół gwiazdy R Coronae Australis został utworzony ze zdjęć wykonanych przy pomocy instrumentu Wide Field Imager (WFI) w obserwatorium ESO La Silla w Chile. R Coronae Australis leży w sercu pobliskiego rejonu formowania się gwiazd i jest otoczona przez delikatnie niebieskawą mgławicę refleksyjną wtłoczoną w wielki obłok pyłu. Zdjęcie uwidacznia zaskakujące nowe szczegóły w tym dramatycznym obszarze nieba.

Gwiazda R Coronae Australis znajduje się w jednym z najbliższych i najbardziej spektakularnych rejonie gwiazdotwórczym. Niniejszy portret został wykonany za pomocą instrumentu Wide Field Imager (WFI) działającego na 2,2-metrowym teleskopie MPG/ESO w La Silla Observatory w Chile. Obraz jest złożeniem dwunastu osobnych zdjęć uzyskanych przez filtry czerwony, zielony i niebieski.

Obrazek pokazuje obszar nieba rozciągający się prawie na długość Księżyca w pełni. Na dystansie, na którym znajduje się mgławica, odpowiada to czterem latom świetlnym (mgławica jest położna w odległości około 420 lat świetlnych w małym gwiazdozbiorze Korony Południowej). Kompleks otrzymał nazwę od gwiazdy R Coronae Australis, która znajduje się w centrum zdjęcia. Jest jedną z kilku gwiazd w tym rejonie, które należąc do klasy bardzo młodych gwiazd o różnej jasności, ale ciągle otoczonych przez obłoki gazu i pyłu, z których się uformowały.

Intensywne promieniowanie wysyłane przez gorące młode gwiazdy oddziaływuje z otaczającym je gazem i jest albo odbijane, albo reemitowane na innej długości fali. Te skomplikowane procesy, determinowane przez fizykę ośrodka międzygwiazdowego i przez własności gwiazd, są odpowiedzialne za wspaniałe kolory mgławicy. Jasnoniebieski kolor mgławicy widoczny na obrazku jest w większości efektem odbijania światła gwiazd przez małe cząsteczki pyłu. Młode gwiazdy w kompleksie R Coronae Australis mają masy podobne do Słońca i nie emitują wystarczająco dużo promieniowania ultrafioletowego, aby zjonizować znaczącą część otaczającego wodoru. Oznacza to, że obłok nie świeci w charakterystycznym czerwonawym kolorze widocznym w wielu innych rejonach formowania się gwiazd.

Olbrzymi obłok pyłu, w którym znajduje się mgławica refleksyjna, widoczny jest tutaj w niesamowitych detalach. Subtelne kolory i rozmaite tekstury chmur pyłu przypominają obrazy impresjonistów. Znaczne ciemne pasmo przebiega przez zdjęcie od centrum w lewo, na dół. W tym miejscu światło widzialne emitowane przez gwiazdy, które formują się wewnątrz obłoku, jest w całości absorbowane przez pył. Obiekty te mogą być wykryte tylko przez obserwacje na dłuższych długościach fali, za pomocą kamery, która potrafi odbierać promieniowanie podczerwone.

Sama R Coronae Australis jest niewidoczna gołym okiem, ale niewielka konstelacja o kształcie tiary, w której gwiazd leży, może być łatwo dostrzeżona z ciemnych obszarów, z powodu sąsiedztwa obok większego gwiazdozbioru Strzelca oraz bogatych chmur gwiazd w kierunku centrum naszej galaktyki Drogi Mlecznej.

Źródło: ESO | Tłumaczenie: Krzysztof Czart

Liczba odsłon: 1488