Rok komety – podróż do krainy lodu. Festiwal Nauki

W dniach 19-28 września 2014 odbędzie się XVIII edycja Festiwalu Nauki w Warszawie. W tegorocznej edycji zostało przygotowanych ponad tysiąc imprez, w czasie których naukowcy zaprezentują różne dziedziny nauki oraz instytucje - szkoły wyższe, instytutu i towarzystwa naukowe oraz muzea. Główną formą tegorocznych spotkań festiwalowych ma być rozmowa z naukowcami na ważne tematy społeczne, etyczne i naukowe.

Centrum Badań Kosmicznych PAN także będzie miało swój udział w kolejnej już edycji festiwalu. W tym roku motywem przewodnim są komety. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych kosmosem i kometami do odwiedzenia nas w niedzielę 21 września 2014 w godz. 09:30 – 16:00 na ul. Bartyckiej 18 A w Warszawie (dojazd autobusami linii 108 i 167).

Co czeka na uczestników festiwalu? Różne atrakcje począwszy od wykładów, przez warsztaty, gry i zabawy (nie tylko dla dzieci) aż do spotkania z polskimi satelitami (będzie można dotknąć).

Poniżej "rozkład jazdy" w układzie chronologicznym:

1. Rosetta – misja do komety
dr Maria Błęcka; wykład, godz. 9:30-10:00 opowie o przygodach sondy Rosetta
W maju 2004 r. rozpoczęła się europejska, pionierska misja do komety. Po dziesięciu latach kosmicznej podróży – w maju 2014 r. – sonda Rosetta zaczęła cykl skomplikowanych manewrów zbliżenia się do komety, by nie tylko prowadzić jej obserwacje z orbity, ale przede wszystkim wylądować na komecie i przeprowadzić badania jej gruntu in situ.

2. Komety – od ognistych wirów po czasy współczesne
dr Ryszard Gabryszewski; wykład, godz. 10:10-11:00 (gimnazjum, liceum)

3. Warsztaty kometarne
prof. Małgorzata Królikowska-Sołtan oraz dr Ryszard Gabryszewski, o godz. 11:00 rozpoczną warsztaty dla małolaty i taty a w nich:
rzeźbimy i malujemy model komety 67P/Churyumov-Gerasimenko;
komety sublimują – uczymy się, czym jest sublimacja;
czym jest wspomaganie grawitacyjne – gry i zabawy dla dzieci

4. Satelity w służbie Ziemi
Aleksandra Grzegorczyk; godz. 12:00 (dla dzieci do 12 lat) opowie jak wyglądają satelity obserwacyjne, jak działają i jakich informacji dostarczają na Ziemię.

5. Woda kometarna i nie tylko
dr Sławomira Szutowicz; wykład, godz. 13:00 (liceum) przedstawi ostatnie odkrycia dokonane za pomocą Teleskopu Kosmicznego Herschela.

6. Satelity w służbie Ziemi
Michał Krupiński; godz. 14:00 (dla dzieci od 13 lat) opowie m.in. o zasadach działania satelitów obserwacyjnych; możliwościach i ograniczeniach satelitarnych obserwacji Ziemi; uczestnicy zweryfikują na podstawie zdjęć satelitarnych, jak zmieniała się powierzchnia naszej planety przez ostatnie kilkadziesiąt lat.

7. Co łączy komety z kamieniem z Rosetty
dr inż. Jerzy Grygorczuk; wykład, godz. 15:00 (gimnazjum, liceum)
Prelekcja o MUPUSie, zaprojektowanym i skonstruowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN - urządzeniu, które ma umożliwić zakotwiczenie i przeprowadzenie badań gruntu na powierzchni komety, ciała o znikomej grawitacji.

8. System wbijania w warunkach mikrograwitacji
Łukasz Wiśniewski; pokaz połączony z dyskusją, 10:00 – 16:00;
Oryginalny młotkowy układ napędu penetratora wysłany po raz pierwszy w dziejach na misję kosmiczną

9. Przez cały czas trwania Festiwalu Naukowego, czyli od godz. 10:00 do godz. 16:00, dostępne będą polskie satelity naukowe BRITE-PL „Lem” i „Heweliusz” w nieustającym pokazie połączonym z dyskusją. Konstrukcja satelity BRITE-PL "Heweliusz" na podstawie modelu 3D satelity i działający model polskiego wyrzutnika DRAGON, obsługującego satelitę "Heweliusz”.


Zapraszamy serdecznie!


Link do Festiwalu Nauki:
http://www.festiwalnauki.edu.pl/


Festiwal Nauki na FB
Źródło:  Centrum Badań Kosmicznych PAN

Liczba odsłon: 2551