Sąsiadka z neutronów

Odkryto ósmą gwiazdę neutronową, która znajduje się w tzw. stanie izolowanym. Calvera, bo tak nazwano nowy obiekt nie jest związana z pozostałością po wybuchu supernowej, nie posiada żadnego towarzysza ani też nie rejestruje się w jej sygnale żadnych pulsacji radiowych.

Artystyczna wizja Calvery (źr. Penn State University)

Naukowiec z Uniwersytetu McGill w Montrealu Robert Rutledge porównał dane z katalogu satelity ROSAT zawierającego 18000 źródeł rentgenowskich i stwierdził, że źródło o nazwie 1RXS J141256.0+792204 nie posiada swego odpowiednika w żadnym z katalogów obiektów zarejestrowanych na falach radiowych, podczerwonych i optycznych. Niemiecko-amerykański satelita ROSAT zbierał dane w latach 1990-1999. Grupa zainteresowanych źródłem astronomów postanowiła dokładnie określić jego położenie i w 2006 roku otrzymała dane z satelity Swift potwierdzające jego istnienie. Po siedmiu latach Calvera emitowała mniej więcej tyle samo energii z zakresu X, co w czasach obserwacji przez ROSATa. Udało się potwierdzić, że gwiazda nie ma żadnych związków z innymi obiektami niebieskimi. Astronomowie wykorzystali ogromny teleskop na Hawajach - Gemini North i przeprowadzili jednoczesne obserwacje z rentgenowskim obserwatorium Chandra. Okazało się, że w miejscu źródła nie widać żadnego obiektu w zakresie optycznym. Calvera może być zatem gwiazdą neutronową, choć nie jest do końca wiadome jakiego typu.

Położenie gwiazdy wysoko ponad płaszczyzną Galaktyki również jest nie lada zgadką. Gwiazda neutronowa jest ostatnim stadium ewolucyjnym gwiazd masywnych i pozostałością po jej wybuchu w postaci supernowej. Przed eksplozją gwiazda ta musiała znajdować się w dysku galaktycznym, jej obecne położenie szacuje się na 250 do 1000 lat świetlnych od Ziemi. Calvera jest zatem najbliżej nas położoną gwiazdą neutronową z dotychczas odkrytych.

23 sierpień 2007

Źródło: sciencedaily | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 1907