Stardust powrócił

Wystrzelony w 1999 roku statek kosmiczny Stardust wrócił w niedzielę, 15-ego stycznia na Ziemię. Dwa lata temu przeleciał niedaleko komety Wild 2, wykonał zdjęcia jej jądra i pobrał próbki materiału z warkocza oraz pyłu międzygwiazdowego otaczającego kometę.

Zdj. Ślad po złapanej drobince z warkocza komety Wild 2

Komety są obiektami bardzo intrygującymi. Powstają w zewnętrznych partiach Układu Słonecznego i sądzi się, że są najwierniejszymi nośnikami materii, z którego powstał nasz Układ. Kometa Wild 2 ma około 4.6 mld lat , a przywiezione próbki zdecydowanie poszerzą wiedzę i pomogą rozwikłać kilka zagadek dotyczących ewolucji bliższego i dalszego otoczenia Słońca.

Kapsuła została otwarta w Johnson Space Center w Houston. Okazało się, że Sturdust zdołał pobrać do miliona cząstek, niektóre z nich o grubości nawet 1mm.

Niezwykłym urządzeniem, dzięki któremu udała się kolekcja jest próbnik o rozmiarze i kształcie rakiety tenisowej wykonanym z aerożelu. Jest to substancja lekka, podobna do bardzo suchej gąbki o najmniejszej gęstości jaką mógł uzyskać człowiek - 0.2 procent materii to silikon, a reszta to ... powietrze. Jedna strona rakiety pobrała materiał z komety, natomiast druga – pył. Naukowcy oceniają ilość ziarenek zebranego pyłu na około 200 o wielkości nie przekraczającej 1 mikrona.

Drobinki zostaną rozesłane do ponad 150 naukowych laboratoriów, a ponad 65000 wolontariuszy otrzyma dane i używając własnych komputerów będzie próbowało pomóc w lokalizacji i identyfikacji cząsteczek.

23 stycznia 2006

Źródło: NASA | Karolina Wojtkowska

Liczba odsłon: 2546