Test Oriona - najdalszy lot od 42 lat

Statek kosmiczny Orion
Źródło: NASA
5 grudnia o 13:05 czasu polskiego odpaliły trzy silniki rakiety Delta IV i statek kosmiczny Orion wystartował  z przylądka Canaveral na Florydzie. Orion wzniósł się na wysokość 5 800 km, czyli 15 razy wyżej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Orion jest pierwszym od 42 lat statkiem zaprojektowanym dla ludzi, który wzniósł się tak wysoko. (Na wyższych orbitach znajdują się satelity, ale one nie wrócą na Ziemię.) 42 lata temu, w 1972 r. miało miejsce ostatnie lądowanie na Księżycu w ramach misji Apollo 17.

Start Oriona opóźnił się o jeden dzień z powodu wietrznej pogody i problemów z zaworami na ciekłe paliwo. W przestrzeń wyniosła go rakieta  Delta IV Heavy. Orion okrążył 2 razy Ziemię, dwukrotnie przecinając pasy radiacyjne Van Allena (naładowane cząstki o wysokiej energii schwytane przez ziemskie pole magnetyczne, które mogą uszkodzić elektronikę satelitów i statków)  i po 4,5 godzinie wylądował. 

Z powrotem wszedł w atmosferę z prędkością ponad 32 000 km/godz. Przy takiej prędkości zderzenie z rozrzedzonym powietrzem tworzy wokół statku gorąca plazmę o temperaturze ponad 2 000 C. To inna sytuacja niż ta, gdy na Ziemię wracają wahadłowce. One powracają na Ziemię z niskiej orbity okołoziemskiej (obszar na wysokości od 200 do 2000 km). Powrót z wyższych orbit następuje szybciej, a tym samym osłony statku poddawane są wyższym temperaturom. Końcowy etap powrotny to opadanie na wody Pacyfiku na 3 ogromnych spadochronach. Spadochrony spowolniły opadanie do prędkości 9 m/s (32 km/godz).

Żołnierze marynarki wojennej oraz personel  Lockheed Martin wyłowili moduł załogowy z wód Pacyfiku  w odległości ok. 2 km od planowanego miejsca lądowania. Uwzględniając powrót z wysokości 5800 km, to niemal jak strzał w dziesiątkę. Orion jest obecnie sprawdzany i jednocześnie transportowany na brzeg. W poniedziałek ma dotrzeć do bazy morskiej w San Diego. Analizie zostanie poddane 1200 czujników umieszczonych w całym module załogowym, aby zebrać jak najwięcej informacji o tym jak Orion zniósł swa pierwszą podróż.

Lot ten był próbnym lotem bezzałogowym, ale docelowo Orion jest przeznaczony do lotów załogowych - celem ostatecznym jest podróż na Marsa. Firma Lockheed Martin już buduje kolejną kapsułę Oriona. Celem następnej misji - Exploration Mission-1 (EM-1) - będzie bezzałogowy lot wokół Księżyca.
Start Oriona, 05.12.2014, Przylądek Canaveral, Floryda

Karolina Zawada | Źródło: NASA

Liczba odsłon: 2789


Rakieta Delta IV Heavy startuje na Przylądku Canaveral w Air Force Station na Florydzie. Wynosi na orbitę statek Orion, który czeka na swój pierwszy, jeszcze bezzałogowy, lot testowy. Start: 7:05 czasu EST (UTC-5, 13:05 czasu polskiego), .
Źródło: NASA/Sandra Joseph and Kevin O'Connell