Tranzyt Wenus - wspomnienie

Zdjęcie z tranzytu Wenus obserwowanego na Stogu Izerskim
Foto: Katarzyna Mikuła

Podsumowanie i foto-relacje można zobaczyć na ogólnopolskiej stronie  vt2012.astronomia.pl/
 Już po wszystkim, teraz można tylko wspominać. Do zobaczenia za 105 lat!

 Zapraszamy do pozostawienia swoich zdjęć z tych niepowtarzalnych chwil na flickrze jako przesłanie dla następnych pokoleń. Jest ich już ponad 250!

 http://www.flickr.com/groups/messagetothefuture/

Prosimy o następne;  nie musi być to dokladnie 5/6 czerwca, raczej chodzi o życie codzienne w czasach przejścia Wenus. Dla badaczy najnowszej historii za 105 lat będzie to bezcenne źrodło informacji!

Polecamy uwadze film z przejścia Wenus nakręcony przez ekspedycje projektu GLORIA w Cairns w Australii:

 http://www.youtube.com/watch?v=Pxm1pPCYFTU&feature=plcp

 Film jest na licencji otwartej, więc można go wykorzystywać z powołaniem się na autorów.

Jeszcze jeden film pokazujący pierwszy i drugi kontakt Wenus z tarczą Słońca, widziany przez ekspedycję GLORIA z Sapporo w Japonii. Niestety, potem przyszło urwanie chmury
i filmowanie się skończylo...

http://www.youtube.com/watch?v=OIp1_V1FLQg&feature=plcp

Lech Mankiewicz, Hands On UniverseW Grudziądzu pogoda dopisała. W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym  zaobserwowano niezwykły kosmiczny spektakl - tranzyt Wenus. Dzięki doskonałym warunkom pogodowym całość zjawiska została zarejestrowana cyfrowo. Najważniejsze jednak były wrażenia wzrokowe jakie przeżyli zgromadzeni na dachu PiOA grudziądzanie i turyści. Zjawisko było niepowtarzalne w skali ludzkiego życia.  Następny tranzyt Wenus będzie miał miejsce dopiero w 2117 roku.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII z obserwacji:
http://matrix.astro.umk.pl/photo/20120606-Tranzyt-Wenus-PiOA-GRUDZIADZ/

 

Niestety pogoda nie dopisała 6 czerwca, ani w Obserwatorium Astronomicznym na Suhorze ani w Krakowie na Kopcu Kościuszki. Nie zraziło to jednak kilkaset osób, którzy przyszli na Kopiec.Tam wysłuchali wykładu dra Waldemara Ogłozy i - z braku widocznego przejścia Wenus - podziwiali widok Krakowa przez rozstawione teleskopy. Samo przejście można byo oglądać jedynie na ekranach, w postaci transmisji na żywo z innych, mniej zachmurzonych części świata. 


Liczba odsłon: 2549