Trwa nabór na obóz ESO Astronomy Camp 2014

Tak wygląda rozgwieżdżone niebo w miejscu, gdzie będzie obóz astronomiczny ESO Astornomy Camp 2014. Źródło: ESO.
Na polskich uczniów czekają stypendia na udział w obozie astronomicznym ESO Astronomy Camp 2014 we Włoszech. Konkurs prowadzony jest przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) wraz z partnerami. Obóz zorganizuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Termin zgłoszeń mija 20 października 2014 r.

ESO Astronomy Camp 2014 jest obozem astronomicznym dla młodzieży szkolnej w wieku 16-18 lat (roczniki 1996, 1997, 1998). Odbędzie się od 26 grudnia 2014 r. do 1 stycznia 2015 r. w Obserwatorium Astronomicznym Aosta Valley w Saint-Barthelemy w gminie Nus we Włoszech. Zgłoszenia przyjmowane są w terminie do 20 października 2014 r. poprzez formularz na stronie internetowej www.pta.edu.pl/eso-camp2014. Ogłoszenie wyników nastąpi do 10 listopada 2014 r.

Na polskich uczniów czeka kilka stypendiów, które pokryją koszt udziału w obozie (500 euro) oraz koszt biletów lotniczych.

Tematyką przewodnią tegorocznego obozu będzie problem odległości we Wszechświecie. Na uczestników czekają zarówno zajęcia w postaci wykładów i warsztatów, jak i praktyczne obserwacje z wykorzystaniem teleskopów. Poza programem naukowym będą też inne atrakcje, takie jak wycieczki i sporty zimowe oraz okazja do poznania kilkudziesięciu rówieśników z innych krajów.

Fundatorami stypendiów są: Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA), Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci (KFnrD), New Space Foundation oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Z kolei patronami medialnymi polskiego konkursu zostały czasopisma „Urania – Postępy Astronomii” oraz „Wiedza i Życie”, a także portal PAP - Nauka w Polsce.

Więcej informacji:

Źródło: PTA / ESO