VIII Międzynarodowa Konferencja „Astronomia XXI wieku i jej nauczanie – warsztaty astronomiczne”

W dniach od 16 do 18 października 2015 roku organizujemy w Niepołomicach kolejną już, bo VIII Międzynarodową Konferencję poświęconą nauczaniu astronomii.

Uczestniczyć w niej będą astronomowie i nauczyciele z Ukrainy, Słowacji i Polski oraz studenci i nasi uczniowie.

W roku ubiegłym, VII Konferencja połączona była z 50-cioleciem Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Tak długoletnie doświadczenia naszych nauczycieli, w pracy dydaktycznej z dziećmi i młodzieżą, w dziedzinie astronomii, zaowocowało jeszcze w 2006 roku ideą zorganizowania specjalnej konferencji. Idea ta, zrodziła się w potrzebie chwili, w związku z opracowaniem i wdrożeniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w szkołach wszelkiego typu, nowego podstawowego programu nauczania z fizyki i przyrody, zawierającego tylko pewne elementy astronomii.

Wobec tej sytuacji, grono nauczycieli zatrudnionych w MOA, postanowiło wyjść naprzeciw potrzebom i okazywanym zainteresowaniem dzieci i młodzieży astronomią. Dlatego też rozpoczęliśmy przygotowania do pierwszej Międzynarodowej Konferencji związanej przede wszystkim z dydaktyką nauczania astronomii. Ponieważ już od wielu lat MOA współpracowało z astronomami ze Słowacji (Roztoky, Humenne) i Ukrainy (Odessa), postanowiliśmy wprowadzić ten pomysł w czyn.

Dzięki wsparciu finansowemu Władz Gminy Niepołomice i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego w Warszawie oraz opiece merytorycznej ze strony astronomów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie doszło do inauguracji w 2007 roku pierwszej Międzynarodowej Konferencji "Astronomia XXI wieku i jej nauczanie".

Forma i prezentowane treści naukowe i dydaktyczne, interdyscyplinarne, spotkały sie z takim zainteresowaniem nauczycieli fizyki i przyrody ze szkół gimnazjalnych i średnich oraz młodzieży i uczniów MOA, że w tym roku odbędzie się już kolejna VIII Konferencja Międzynarodowa.

Współorganizatorami tegorocznej Konferencji i jej głównymi sponsorami będą:

Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice, Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii, Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju MOA „Galaktyka”, Fundacja „Zamek Królewski” oraz Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach.

Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice mgr inż. Roman Ptak objął patronatem honorowym naszą Konferencję.

Patronat naukowy sprawuje Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Patronat naukowo – dydaktyczny sprawuje Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

Poniżej prezentujemy program konferencji:

VIII Międzynarodowa Konferencja
"Astronomia XXI wieku i jej nauczanie"
Niepołomice 16 - 18 października 2015

16. X. 2015 r. (piątek) - Zamek Królewski - sala im. Lecha Wałęsy

15.00 - Rozmowy kuluarowe, kawa, herbata, soki

16.00 - Otwarcie Konferencji:

- Dyrektor MOA

- Burmistrz M i G Niepołomice

- Prezesi PTA i PTMA

16.30 - dr hab. Agnieszka Kryszczyńska - " Czy grozi nam Armagedon"

17.15 - prof. dr hab. Jerzy Kreiner - "Współczesne spojrzenie na astrologię"

17.45 - prof. dr hab. I.L. Andronov - "Magnetyzm gwiazd kataklizmicznych"

18.15 - przerwa na rozmowy / (kawa, herbata soki)

18.45 - dr hab. Andrzej Kułak - "Naturalne ziemskie pole EM ELF"

19.15 - prof. dr hab. Piotr Flin - "Amatorskie obserwacje gwiazd zmiennych"

20.15 - Piknik pod gwiazdami w MOA, ul. Mikołaja Kopernika 2, prezentacja i dyskusja przy plakatach, seans w planetarium.

17. X. 2015 r. (sobota) - Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, ul. Zamkowa 4

09.00 - dr H. Brancewicz - "Działalność naukowa prof. Tadeusza Jarzębowskiego"

09.30 - mgr Janusz Nicewicz - "Amatorskie obserwacje Słońca"

10.00 - dr Vladyslava Marsakova - "Nauczanie astronomii na Wydziale dziennikarstwa, reklamy i wydawnictwa Narodowego Uniwersytetu Odesskiego"

10.30 - mgr Monika Maślaniec - "Astronomia przedszkolna"

11.00 - przerwa na rozmowy / (kawa, herbata soki)

11.30 - dr Sebastian Soberski - "Seminarium Astronomiczne OMSA w Grudziądzu"

11.50 - dr Daniel Baludanski - "Obserwatorium Astronomiczne Roztoky"

12.10 - dr Bogdan Wszołek - Obserwatorium Astronomiczne im. Krółowej Jadwigi"

12.40 - dr Igor Kudzej - "Obserwatorium Astronomiczne w Humennem"

13.00 Wspólne zdjęcie uczestników Konferencji

13.10 - 15.00 - Przerwa obiadowa, lunch w Zamku, zwiedzanie Muzeum

15.30 - prof. I.L. Andronov - "Fenomenologiczne modelowanie gwiazd zaćmieniowych"

16.00 - dr hab. Agnieszka Pollo - Wszechświat 3D, czyli kosmiczna sieć"

16.30 - dr Marcin Nasiłowski - " Odysseus II - projekt edukacyjny dla nauczycieli"

16.50 - dr hab. Maciej Mikołajewski - "Astronarium"

17.15 - przerwa na rozmowy / (kawa, herbata soki)

17.45 - dr Henryk Brancewicz - "Kobiety w Astronomii"

18.05 - dr Renata Kolivoskova - "Planetarium astronomiczne"

18.20 - dr Waldemar Ogłoza - " Najciekawsze zjawiska astronomiczne jakie widać gołym okiem"

18.50 - Zofia Szczęsna - "Science art - konceptualizacja badań naukowych"

19.00 - Agnieszka Gorycka - "Działalność Stowarzyszenia Klub Wychowanków MOA"

19.10 - dr Waldemar Ogłoza - "Olimpiada Astronomiczna"

20.00 - Uroczysta kolacja w Zamku Królewskim– Sala Rycerska

21.00 - Dyskusja panelowa w MOA, seans w planetarium, ul. Mikołaja Kopernika 2

18. X. 2015 r. (niedziela)

09.00 - wyjazd na wycieczkę do Jędrzejowa do Muzeum Zegarów.

Lunch we własnym zakresie i powrót do Niepołomic około godz.17.00

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne