Wyjazd edukacyjny do Niemiec uczniów z Unisławia

Radioteleskop Effelsberg - największy radioteleskop w Europie
Foto: Astrobaza Unisław

Uczniowie z Zespołu Szkół w Unisławiu w składzie Sonia Zawada, Martyna Bartkowska i Adam Zybura w nagrodę za udział w projekcie „Odkrywamy planety – zajęcia z kompetencji kluczowych”, pojechali na wycieczkę edukacyjną do Niemiec. Wycieczka odbyła się w dniach 22-27 października 2015 r.

Projekt „Odkrywamy planety - zajęcia z kompetencji kluczowych” był nadzorowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jego laureatami była trzydziestka dzieci z różnych szkół i współpracujących z nimi Astrobaz. Wśród tej trzydziestki znalazło się także troje uczniów z Unisławia.

Wycieczka wystartowała 22 października br. z Torunia. Podczas całej wyprawy uczniami z Unisławia opiekował się Zbigniew Buliński, koordynator Astrobazy Unisław. Wyprawa trwała sześć dni, a jej uczestnicy mieli okazję zwiedzić kilka niemieckich miast: Jenę, Bonn, Kolonię, Frankfurt, Effelsberg i Berlin. Głównymi atrakcjami były: wizyta w instytucie Maxa Planka, gdzie znajduje się największy radioteleskop w Europie o średnicy 100 m oraz należące do ESA Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt.

 Kronikarzem wyprawy była Martyna Bartkowska, której oddajemy głos.

„Pierwszego dnia odwiedziliśmy Jenę, która jest uważana za miasto „Światła, Szkła i Optyki”, dzięki trzem wynalazcom Carlowi Zeissowi, Ernestowi Abbemu i Ottonowi Schottowi. Byli oni założycielami fabryki szkła optycznego, która do teraz jest najważniejszym dostawcą optyki dla firm takich jak Canon, Nikon i Sony. Po zakwaterowaniu w hotelu, wybraliśmy się na wieczorny spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy między innymi bramę św. Jana, dom Goethego, kościół św. Michała, letnią rezydencje Schillera i planetarium Zeissa. Na koniec wszyscy wjechaliśmy na punkt widokowy na najwyższym wieżowcu w Jenie, który ma 158 m wysokości.

Drugiego dnia pojechaliśmy do Kolonii, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć najwyższą gotycką katedrę Europy (157 metrowe wieże), Bulwary Renu i Most Hohenzollernów, który znajduje się tuż obok głównego dworca i jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w niemieckim i europejskim systemie kolei.

Dnia trzeciego przybyliśmy do Bonn. Zwiedziliśmy tam Dom Beethovena, Pałac Książęcy, Stary Ratusz i Muzeum Niemieckie, które poświęcone jest współczesnym osiągnięciom nauki na polu badań i techniki. Składa się ono z pięciu działów, gdzie prezentowane są ważne odkrycia po roku 1945, uhonorowane nagrodą Nobla.

Następnego dnia udaliśmy się do Frankfurtu, zwanego żartobliwie „Manhattanem” lub „Bainkkokiem”, ze względu m.in. na ogromną ilość banków oraz ponad 80 narodów zamieszkujących to miasto. Po zakwaterowaniu w hotelu wybraliśmy się na krótki spacer.

Przedostatniego dnia przybyliśmy do Darmstadt do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie znajduje się oddział sterowania bezzałogowymi misjami kosmicznymi. Tam pan Rafał Burek (absolwent Politechniki Warszawskiej) przedstawił nam prezentację na temat kilku z tych misji i oprowadził nas po pomieszczeniach, w których odbywa się sterowanie poszczególnymi misjami.

W nocy dotarliśmy do Berlina i od razu udaliśmy się do hotelu. Ostatniego dnia zwiedziliśmy Berlin. Udaliśmy się do Planetarium w Treptower Park, zwiedziliśmy Muzeum Techniki. Na koniec zobaczyliśmy jeszcze Mur Berliński, Bramę Brandenburską, Reichstag, Kolumnę Zwycięstwa i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Po zwiedzaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Torunia”.

Martyna Bartkowska

 

Poniżej znajduje się program wyjazdu:

 

EDUKACYJNY WYJAZD DO NIEMIEC

w dniach 22-27 października 2015 r.

                              Jena – Kolonia – Bonn – Frankfurt – Darmstadt – Berlin

 

  1. dzień, 22.10.2015, TORUŃ – JENA  640 km

 

       JENA STOLICA ŚWIATOWEJ OPTYKI

Odjazd grupy z Torunia o godzinie  07.00 Al. 700 Lecia Cinema City.

Na trasie przerwa na obiad. Przyjazd do Jeny ok.17.00 . Zakwaterowanie w hotelu.

 Jena to miasto „Światła ,Szkła i Optyki, tu w drugiej połowie XIX wieku dzięki trójce wynalazców Carlowi Zeissowi, Ernstowi Abbemu i Ottonowi Schottowi powstała fabryka szkła optycznego. W Jenie od 1878 r. produkuje się przemysłowe mikroskopy, lunety, teleskopy i soczewki. Działalność wynalazców jest ciekawie przedstawiona w Muzeum Optyki i Szkła oraz w założonym w 1926 r. Planetarium- Obserwatorium Zeissa. Fabryka Zeissa jest nadal najważniejszym dostawcą optyki dla takich potentatów jak Canon, Nikon i Sony. Większość obserwatoriów astronomicznych pracuje na nowoczesnych lunetach i teleskopach Zeissa.

 Spacer po starówce miasta, kolacja. Powrót do hotelu, nocleg. 

          

  1. dzień 23.10.2015  JENA – KOLONIA  530 km

Po śniadaniu zwiedzanie Muzeum Optyki  www.optischesmuseum.de

Muzeum ukazuje, jak w okresie pięciu stuleci następował kulturowo-historyczny i techniczny rozwój instrumentów optycznych, takich jak okulary, luneta, mikroskop i kamera.

Można tu sprawdzić własną zdolność widzenia lub pozwolić się oczarować trójwymiarowości hologramów. W zabytkowym warsztacie Zeissa oglądamy jak budował mikroskopy, które zrewolucjonizowały nauki przyrodnicze XIX wieku.

Spektakularne odkrycie prątków gruźlicy przez R. Kocha nastąpiło dzięki podarowanemu  mu mikroskopowi  przez fabrykę Zeissa.

Spacer po zabytkach  miasta : wieżowiec Zeissa w kształcie lunety, Dom Fryderyka Schillera, Ratusz ze wspaniałym zegarem astronomicznym, Dom Goethego.

Czas na posiłek.

Przejazd w Dolinę Renu. Zakwaterowanie w hotelu w rejonie Kolonii/Bonn. Kolacja, nocleg.


3.      dzień 24.10.2015   EFFELSBERG – BONN  ok  180 km

 

                        NAJWIĘKSZY RADIOTELESKOP  EUROPY W EFFELSBERGU

Śniadanie ,przejazd na  godz 09.00 do Muzeum Niemieckiego w  Bonn www.deutsches-museum.de/en/bonn poświęconego współczesnym osiągnięciom nauki na polu badań i techniki. W pięciu działach prezentowane są ważne odkrycia po 1945 r uhonorowane nagrodą Nobla.

Dział: Materia
Wystawa wyjaśnia i przedstawia znaczenie cząstek. Będzie można zobaczyć pierwszy europejski

przyspieszacz elektronowy  (urządzenie służące do przyspieszania cząstek do prędkości bliskiej prędkości światła). Na wystawie będzie można zaobserwować porównanie historii materii z  naukowymi granicami wiedzy dotyczącej jej.

Dział: Lodołamacz

Wystawa dotyczy rzeczywistej sytuacji politycznej w Niemczech po 1945 roku. Znajduje to odzwierciedlenie w przestrzeni kosmicznej, badaniach polarnych i w przemyśle zbrojeniowym. Liczne hity eksportowe, takie jak kamera Praktica były 'przemycane' z Drezna do Zachodniego Berlina.6 przykładów tego typu konkurencyjnej działalności podzielonych Niemiec.

Dział: Pomiędzy niebem a piekłem

Wystawa dotyczy spornych kwestii pomiędzy postępem naukowym, badaniami i ich alternatywami. Przykłady z energii(energia słoneczna) i badań środowiska pokazują wysiłek dążący do uniknięcia negatywnego skutku rozwoju technologicznego.

Dział: Przekraczanie granic

Wystawa przedstawia przykłady współpracy międzynarodowej i różnych środowisk naukowych (chemii z fizyką etc.) w celu poszerzenia wiedzy o świecie. Przedstawiane są przykłady zarówno z astronomii jak i z medycyny.

Dział: Tradycja i wizja

Wystawa pokazuje sukces ekonomiczny wynalazków ludzkości i stawie pytanie jakich wynalazków można się spodziewać w przyszłości. Wśród omawianych wynalazków znajdują się miedzy innymi poduszka powietrzna w samochodzie, zastępowanie ludzi robotami w pracy produkcyjnej, czy też proces produkcji samolotów.

Godz.12.00 wyjazd do Effelsbergu, gdzie Instytut Radioastronomii Maxa Plancka  wybudował największy radioteleskop Europy. Jego ruchoma czasza ma 100 m średnicy; jest to wielkość stadionu sportowego. Program regularnych obserwacji rozpoczął się w 1972 roku. Do 2000 roku, kiedy uruchomiono Green Bank Telescope w USA, był  największym radioteleskopem o ruchomej czaszy na świecie. www.mpifr-bonn.mpg.de/en/effelsberg 

Wejście do obserwatorium o 13.00 zwiedzanie obiektu z przewodnikiem-astronomem.

Po wizycie obiad , zwiedzanie starówki  Bonn-Dom Beethovena , Pałacu Książęcy ,

Starego Ratuszu. Kolacja. Powrót do hotelu.

        4. dzień 25.10.2015  KOLONIA – FRANKFURT  120 km

Śniadanie ,całodniowe zwiedzanie Kolonii najpiękniejszego miasta Nadrenii, czyli Kolonii, wejście do najwyższej Gotyckiej Katedry Europy , Bulwary Renu ,Most Hohenzolernów. Czas na obiad ,zakup pamiątek.

Przejazd do Frankfurtu. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

 

  1. dzień 26.10.2015  DARMSTADT –BERLIN  570 km

 EUROPEJSKIE CENTRUM OPERACJI KOSMICZNYCH ESOC-DARMSTADT

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Frankfurtu, zwiedzanie  najważniejszego miasta nowoczesnych Niemiec.

Frankfurt – nazywany Mainhattan, Bankfurt, "wioska przy lotnisku". Te nazwy określają charakter współczesnego Frankfurtu. Pierwsza z nich pochodzi z połączenia niemieckiej nazwy rzeki Men – Main z nowojorskim Manhattanem, Bankfurt, nawiązuje do niespotykanego nagromadzenia instytucji finansowych, mających swoje siedziby w tym mieście, z Deutsche Bundesbank, Niemieckim Bankiem Federalnym oraz oddziałem Banku Światowego na czele.

Na nazwę "wioski przy lotnisku" Frankfurt zasłużył dzięki jednemu z największych lotnisk, przez które przewija się ponad 40 milionów pasażerów rocznie.

Wyjazd do Darmstadt, który oddalony o ok. 35 km.

Wizyta w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych ESOC w Darmstadt .

Instytucja ta kontroluje pracę satelitów Europejskiej Agencji Kosmicznej.  www.esa.int

Zwiedzanie z przewodnikiem od 14.00 – 15.30. Przejazd do Berlina na trasie przerwa na posiłek. Po przybyciu do Berlina zakwaterowanie w hotelu, kolacja w restauracji hotelowej.

  

  1. dzień 27.10.2015  BERLIN – TORUŃ   450 km

 BERLIN STOLICA NOWOCZESNEJ EUROPY

Śniadanie, zwiedzanie Planetarium w Treptower Park, Muzeum Techniki na koniec
City Tour autokarem po mieście na trasie : Mur Berliński, Brama Brandenburska, Reichstag, Kolumna Zwycięstwa, Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma.

Muzeum Technikiwww.sdtb.de  to punkt obowiązkowy dla uczniów w każdym wieku.
W kilku ogromnych budynkach można zobaczyć jak rozwijała się myśl techniczna na wielu polach. Do najciekawszych ekspozycji należą:

- koleje – ta wystawa robi olbrzymie wrażenie. Znajduje się na niej ok. 40 oryginalnych, wielkich lokomotyw i wagonów ukazujących w przekroju historię kolejnictwa od jego początków w XIX wieku po dzień dzisiejszy. Wszystkie eksponaty można dotknąć, do wielu wejść, a nawet zobaczyć jak wyglądają od spodu, ponieważ stoją na tzw. kanałach.
- lotnictwo – kilkadziesiąt samolotów, historia lotnictwa w pigułce od balonów do nowoczesnych maszyn, stanowi prawdziwą gratkę nie tylko dla pasjonatów lotnictwa.

- road traffic – ponad 200 samochodów, 250 motocykli i 300 rowerów.

-nawigacja – ponad 1100 eksponatów – są to zarówno modele statków jak i prawdziwe jednostki – od rekonstrukcji starożytnych łodzi po nowoczesne konstrukcje.

Obserwatorium Astronomiczne: Treptower Park jest najstarszym i największym ludowym obserwatorium astronomicznym w Niemczech. Jego centrum stanowi skonstruowany
w 1896 r. najdłuższy na świecie teleskop o ogniskowej 21 m. Poza tym obserwatorium dysponuje nowoczesnymi teleskopami Zeissa. http://www.sdtb.de/Archenhold-Sternwarte.

Po zwiedzaniu obiad, powrót w godzinach wieczornych do Torunia.

Źródło: Martyna Bartkowska/ Astrobaza Unisław

Liczba odsłon: 3337


Berlin - największy na świecie teleskop soczewkowy
Foto: Astrobaza Unisław