Zadymione różowe centrum Mgławicy Omega


Nowe zdjęcie Mgławicy Omega uzyskane przez Bardzo Duży Teleskop (VLT) jest jednym z najostrzejszych fotografii tego obiektu kiedykolwiek wykonanych z powierzchni Ziemi. W kolorze różowym ukazuje pyłowe centralne części tego słynnego gwiezdnego żłobka i ujawnia nadzwyczajne szczegóły kosmicznego krajobrazu gazowych obłoków, pyłu i nowonarodzonych gwiazd.

Kolorowy gaz i ciemny pył w Mgławicy Omega służą jako surowy materiał do tworzenia następnych generacji gwiazd. W zaprezentowanej części mgławicy całość rozświetlają najnowsze gwiazdy na scenie – oślepiająco jasne i świecące na biało-niebiesko. Wyglądające jak dym wstęgi pyłu prezentują się na tle świecącego gazu. Dominujące czerwonawe kolory tego fragmentu obłoku pochodzą od gazu wodorowego, świecącego pod wpływem intensywnych promieni ultrafioletowych od młodych, gorących gwiazd.

Mgławica Omega znana jest pod wieloma nazwami, zależnymi od tego kto ją obserwował, kiedy i co sądzono na temat dostrzeżonego obiektu. Są to nazwy takie jak Mgławica Łabędź, Mgławica Podkowa, a nawet Mgławica Homar. Obiekt został także skatalogowany jako Messier 17 (M17) oraz NGC 6618. Mgławica położona jest około 6500 lat od nas w kierunku gwiazdozbioru Strzelca. Jako popularny obiekt obserwacji dla astronomów ten rozświetlony gaz i pył jest jednym z najmłodszych i najaktywniejszych gwiezdnych żłobków dla masywnych gwiazd w Drodze Mlecznej.

Zdjęcie uzyskano za pomocą instrumentu FORS (FOcal Reducer and Spectrograph), pracującego na Antu, jednym z głównych teleskopów VLT. Poza olbrzymim teleskopem, w uzyskaniu świetnego obrazu pomogło wyjątkowo stabilne powietrze podczas obserwacji, pomimo obecności niewielkich chmur [1]. W efekcie fotografia należy do najostrzejszych zdjęć tej części Mgławicy Omega kiedykolwiek uzyskanych z Ziemi.

Zdjęcie jest jednym z pierwszych opracowanych jako część programu Kosmiczne Klejnoty ESO [2].

Uwagi

[1] “Seeing” – termin uzywany przez astronomów do określania zaburzających efektów od ziemskiej atmosfery – podczas nocy obserwacyjnej był bardzo dobry. Typowym pomiarem seeingu jest obserwowana średnica gwiazdy widocznej przez teleskop. W tym przypadku pomiar seeingu był niezwykle korzystny: 0,45 sekundy łuku, co oznacza niewielkie rozmycie i mruganie obiektu.

[2] Program Kosmiczne Klejnoty ESO (ESO Cosmic Gems) jest inicjatywą, która dla celów edukacyjnych i popularyzacji, wykorzystując teleskopy ESO, produkuje zdjęcia interesujących, intrygujących lub atrakcyjnych wizualnie obiektów. Program używa niewielkich ilości czasu obserwacyjnego, w powiązaniu z czasem nieużywanym w inny sposób w harmonogramach teleskopów, aby zminimalizować wpływ na obserwacje naukowe. Wszystkie zebrane dane mogą być też odpowiednie dla celów naukowych i są dostępne publicznie dla astronomów poprzez archiwum naukowe ESO.

Źródło: ESO | Tłumaczenie: Krzysztof Czart

Liczba odsłon: 1809