Żegnaj 'J', witaj Agilkia

Agilkia
To tu wyląduje Philae. To Agilkia.
Źródło: ESA
ESA rozstrzygnęła konkurs na nazwę miejsca lądowania lądownika Philae sondy Rosetta. 12 listopada Philae osiądzie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko w miejscu nazwanym Agilkia.

Wyspa Agilkia to wyspa na Nilu w południowym Egipcie. Na wyspie File (Philae) w starożytnym Egipcie mieściła się świątynia bogini Izydy, kaplica Ozyrysa i inne miejsca kultu. Po wybudowaniu Tamy na Asuanie wyspa File jest regularnie zalewana, dlatego w 1970 r. rozpoczęto, a w 1980 r. zakończono przenosiny zabytków na bezpieczną wyspę Agilkia.

Nazwa ta była najczęściej proponowaną w konkursie - był to pomysł ponad 150 uczestników. W konkursie wzięło udział ponad 8000 uczestników ze 135 krajów. Zwycięzcą został Alexandre Brouste z Francji, który w nagrodę przyjedzie do Niemiec do Space Operations Control Centre w Darmstadt, aby 12 listopada śledzić lądowanie Philae na Agilkia. W Centrum będzie również Józek Dobrowolski, zwycięzca konkursu "WakeUpRosetta", który swoje doświadczenia z wyprawy relacjonować będzie na swoim blogu.

Mamy nadzieję, że kometarna Agilkia również okaże się bezpiecznym miejscem dla lądownika Philae, który jest już coraz bliżej celu podróży.


W Orionie:
http://orion.pta.edu.pl/konkurs-jak-nazwac-miejsce-na-komecie-gdzie-wyla...
http://orion.pta.edu.pl/rosetta-coraz-blizej
http://orion.pta.edu.pl/nasz-czlowiek-w-centrum-operacji-kosmicznych-w-d...

Karolina Zawada | Źródło: ESA, Wikipedia.pl

Liczba odsłon: 2792