Wysłane przez Elżbieta w 2015-03-07 10:19
Galaktyki gwiazdotwórcze typu starburst przetwarzają gaz na nowe gwiazdy w zawrotnym tempie - do 1000 razy szybciej niż typowe galaktyki spiralne takie jak Droga Mleczna. Naukowcy pragną jednak dowiedzieć się, czemu niektóre galaktyki należą do tego typu, a inne nie.
Wysłane przez Elżbieta w 2014-09-20 17:37
Przy pomocy wielu największych radioteleskopów i teleskopów optycznych, w tym interferometru Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) i sieci radioteleskopów VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) astronomowie uzyskali najlepszy jak dotąd obraz zderzających się ze sobą galaktyk bardzo wczesnego Wszechświata.
Wysłane przez Elżbieta w 2013-11-14 11:02
Astronomowie uważniej przyjrzeli się Mgławicy Bumerang. Dzięki temu wiemy więcej o jej własnościach fizycznych i kształcie. Mgławica to najchłodniejsze miejsce w znanym nam Wszechświecie – ma temperaturę około –272° Celsjusza, przez co jest zimniejsza nawet od mikrofalowego promieniowania tła. Przy wykorzystaniu interferometru ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) naukowcy uzyskali całkiem nowy obraz tego ciekawego obiektu, który przypomina kształtem wizerunek ducha.
Wysłane przez orion w 2013-10-30 00:35
Naukowcy w oparciu o obserwacje zgromadzone przy wykorzystaniu teleskopu ALMA (ang. Atacama Large Millimeter / submillimeter Array) odkryli wielki obłok molekularny otaczający młodą gwiazdę. Obłok ten jest około 10 razy większy od tych, jakie dotychczas znajdowano wokół gwiazd podobnych do Słońca. To odkrycie pokazuje, że proces formacji gwiazdowej jest bardziej różnorodny niż dotychczas uważano.
Strony