APOD.pl

Jasna galaktyka spiralna M81 - APOD.pl

M81 - jedna z najjaśniejszych galaktyk na ziemskim niebie jest podobnych rozmiarów, co nasza Droga Mleczna.
Tags: 

Kometa Churyumov-Gerasimenko jako sierp - APOD.pl

Co stało się Komecie 67P/Churyumov-–Gerasimenko? W miarę jak 3-kilometrowa kometa zbliża się do Słońca, jej jądro ogrzewa się, rozpadając się na gaz i pył. Sonda Rosetta przybyła na urwiste, podwójne jądro komety w lipcu zeszłego roku i obecnie okrąża Słońce wraz z tą

NGC 4725: jednoramienna galaktyka spiralna - APOD.pl

Większość galaktyk spiralnych, włączając naszą Drogę Mleczną, posiada dwa lub więcej ramion spiralnych, ale galaktyka NGC 4725 posiada tylko jedno.

Wenus na Zachodzie - APOD.pl

W nadchodzących dniach Wenus będzie świecić w pobliżu zachodniego horyzontu po zachodzie Słońca. Aby odnaleźć bliźniaczą planetę Ziemi o zachodzie, wystarczy...

Tags: 

Droga Mleczna nad wybuchającym wulkanem - APOD.pl

Widok był wart podróży. Wyprawa w pobliże szczytu wulkanu Santa MariaGwatemali, podczas której musiano przy niesieniu czułych aparatów i wyposażenia walczyć z silnymi wiatrami, niskimi temperaturami oraz niską
Tags: 

Sowa i Galaktyka - APOD.pl

Sowa i Galaktyka żeglują niebiosami
Wraz z dwiema - błękitną i żółtą - gwiazdami.
Tags: 

Zorza w kształcie flagi nad Szwecją - APOD.pl

Chwilami wygląda to jak wielka, wysoka na 50 km, zawinięta flaga. W połowie marca energetyczny koronalny wyrzut materii wszedł w wyraźny kanał magnetyczny prowadzący do Ziemi, wywołując jedne z najsilniejszych burz geomagnetycznych ostatnich lat.
Tags: 

NGC 2403 w Żyrafie - APOD.pl

Imponująca wyspa Wszechświata, NGC 2403, leży w granicach konstelacji Żyrafy. Wydaje się, że ma wyjątkowo dużo obszarów HII.
Tags: 

Potęgi dziesiątki - APOD.pl

Jakie są różnice w wyglądzie Wszechświata w małej, średniej i wielkiej skali? Najbardziej popularny krótki film naukowy swych czasów daje zapierające dech porównanie. Jest nim Powers of Ten (Potęgi dziesiątki), w oryginalnej wersji powstały w latach sześćdziesiątych XX wieku, a obecnie oficjalnie zamieszczony na YouTube.

Zaćmienie na Spitsbergenie - APOD.pl

W miejscowości Longyearbyen położonej na arktycznym archipelagu Svalbard w Norwegii pogoda dopisała 20 marca, a zdjęcia z całkowitego zaćmienia Słońca wyszły wspaniałe.

Ziemia podczas całkowitego zaćmienia Słońca 2003 - APOD.pl

Jak wygląda Ziemia podczas całkowitego zaćmienia Słońca?
Tags: 

Całkowite zaćmienie na końcu świata - APOD.pl

Czy udalibyście się na koniec świata, aby ujrzeć całkowite zaćmienie Słońca? Jeśli tak, pewnie byście byli zaskoczeni spotykając już tam kogoś.
Tags: 

Wzdłuż ściany Łabędzia - APOD.pl

Dobrze widoczny grzbiet emisji zarejestrowany na pełnym życia niebobrazie jest znany jako Ściana Łabędzia. Łuk, stanowiący część łatwej do rozpoznania po kształcie mgławicy emisyjnej Ameryka Północna, rozciąga się na około 10 lat świetlnych wzdłuż linii przypominającej zachodnie wybrzeże Meksyku.
Tags: 

Erupcja Wulkanu Ognia pod gwiazdami - APOD.pl

Najpierw było czuć dziwny zapach. Następnie słychać było głośne bum. Ale najbardziej niesamowite było to, co ukazało się oczom.
Tags: 
Subscribe to RSS - APOD.pl