asteroidy

Uczniowie z Jasła ruszają na podbój Kosmosu!

Ziemia jest cząstką Wszechświata, warto więc zgłębiać o nim wiedzę. Od kilku lat uczniowie ZSM Nr 3 w Jaśle aktywnie uczestniczą w pracach badawczych nad Kosmosem.

Spitzer świadkiem zderzenia asteroid

Kosmiczny Teleskop Spitzera zarejestrował erupcję pyłu wokół jednej z młodych gwiazd. Najprawdopodobniej wybuch ten jest wynikiem zderzenia się dwóch dużych asteroid. To właśnie w taki sposób mogą powstawać planety skaliste, takie jak Ziemia.

Asteroida przeleciała w odległości 34 tysięcy kilometrów od Ziemi

7 września o godzinie 20:18 czasu polskiego (18:18 GMT) asteroida 2014 RC przeleciała w odległości zaledwie około 34 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi – to 10 razy bliżej niż średnia orbita Księżyca oraz wielu sztucznych satelitów geostacjonarnych. Miała wielkość przeciętnego domu mieszkalnego i została odkryta przez astronomów zaledwie kilka dni temu. Naukowcy byli jednak zgodni co do tego, że nie zderzy się ona z naszą planetą.

Pierwsza asteroida odkryta w Nowym Roku

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2014 w ramach prowadzonego obecnie projektu Catalina Sky Survey w pobliżu miasta Tucson w Arizonie zarejestrowano przelot ciała, które zostało sklasyfikowane jako niewielka asteroida. Miała ona wymiary 2 - 3 metrów i była na kursie kolizyjnym z Ziemią.

NASA dokładniej zbada zagrożenia ze strony asteroid

Agencja kosmiczna NASA ogłosiła właśnie powołanie Grand Challenge – instytucji, której celem będzie wykrywanie wszelkich potencjalnych zagrożeń ze strony asteroid dla naszej cywilizacji, jak również ustalanie scenariuszy obrony przed nimi.

NASA planuje przechwycić asteroidę

Zarząd agencji kosmicznej NASA przedstawił propozycję przechwycenia niewielkiej, jak dotąd nie zidentyfikowanej asteroidy, przetransportowania jej w bezpośrednie sąsiedztwo Ziemi i wysłanie zespołu astronautów celem jej dokładnego zbadania. A wszystko to w ciągu nadchodzącej dekady.

Sonda Dawn opuściła asteroidę Westa

Dawn (ang. „Świt”) to bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona we wrześniu 2007 roku przez NASA. Jej celem było dotarcie na orbitę gigantycznej planetoidy Westa, a następnie przelot na orbitę planety karłowatej Ceres. Przez ostatni rok sonda dogłębnie zbadała nieznany dotąd świat asteroid.

Dziwny ogon asteroidy Scheila

Wczesnym rankiem 11 grudnia astronom Uniwersytetu Arizona Stece Larson przeglądał niebo w ramach Catalina Sky Survey za pomocą 70-centymetrowego teleskopu Schmidta. W trakcie obserwacji zauważył niezwykły wygląd asteroidy 596 Scheila w pasie głównym planetoid. Nie przypominała gwiazdopodobnego punktu na niebie, jakiego się spodziewał, lecz była rozmazana z delikatną łuną rozciągającą się na kilka minut łuku na zachód i północ. Inni astronomowie szybko potwierdzili kometarny wygląd, zauważając rozległy łuk materii na północy i mniejszy na południu od asteroidy.

Teleskop Arecibo śledzi potencjalnie groźną asteroidę

W dniu 19 kwietnia w Obserwatorium Arecibo wykonano pomiary metodą radarową asteroidy o nazwie 2005 YU55, która znajduje się na liście obiektów potencjalnie groźnych dla Ziemi. W tym dniu, jak podaje Michael Nolan dyrektor Obserwatorium Arecibo, ta asteroida była w odległości 2,4 miliona kilometrów od Ziemi, co stanowi w przybliżeniu 6-krotną odległość do Księżyca. Teleskop Arecibo znajduje się w okolicach miejscowości Arecibo w Portoryko i korzystają z niego naukowcy z Cornell University przy finansowym wsparciu National Science Foundation (Narodowa Fundacja Nauki).

Lód w sercu asteroidy

Naukowcy, wykorzystując teleskop IRTF, odkryli na powierzchni asteroidy lód wodny oraz związki organiczne oparte na węglu. Odkrycie tej zamarzniętej mieszaniny na jednych z największych obiektów pasa asteroid sugeruje, że niektóre z nich wspólnie z kometami mogły dostarczyć wodę na pierwotną Ziemię.

Delta 2 wyniosła na orbitę Teleskop WISE

Zadaniem nowego satelity WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) będzie wykonanie mapy całego nieba w poszukiwaniu m.in. komet, asteroid, brązowych karłów i słabo świecących, nowo narodzonych gwiazd wykorzystując w tym celu najnowsze zdobycze technologiczne. Na pokładzie orbitalnego obserwatorium zainstalowano specjalną, podczerwoną kamerę cyfrową, pozwalającym na fotografowanie nieba w pasmach 3.4, 4.7, 12 oraz 22 mikrometry (10-6m). WISE jest teoretycznie w stanie zarejestrować wszystkie przejawy promieniowania podczerwonego na tyle słabe, że może je przegapić Teleskop Hubble'a i inne obserwatoria optyczne.

Planetoida Woszczyk

Planetoida o numerze 14382 otrzymała nazwisko polskiego astronoma prof. dr hab. Andrzeja Woszczyka. Planetoida Woszczyk została odkryta 2 marca 1990 r. i otrzymała wtedy oznaczenie 1990 ES6. Inne oznaczenia planetoidy to: 1978 XR, 1998 XS74. Odkrywcą jest belgijski astronom Henri Debehogne z Obserwatorium w Uccle (Bruksela), który ma na swoim koncie aż 628 odkryć asteroid. Obserwacji dokonano w obserwatorium La Silla w Chile.

ESA bada "martwe pole" asteroid

W ciągu ostatnich pięciu tygodni dwie asteroidy przeszły blisko Ziemi w odległości 1.2 oraz 3 odległości do Księżyca. Okazało się, że kolejny asteroid ma szanse 1 na 300 kolizji z Ziemią w roku 2880. Monitorowanie znanych asteroid pozwala astronomom przewidzieć, które obiekty mogą uderzyć w Ziemię. Ale dotyczy to jedynie asteroid, które śledzimy. Co z tymi, które leżą w martwym polu między Słońcem a Ziemią? Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) analizuje w jaki sposób ich misje mogą wesprzeć monitorowanie tych niewidocznych, ale potencjalne niebezpiecznych asteroid.
Subscribe to RSS - asteroidy