Atlantis

Ostatnia misja wahadłowca: STS-135

Wahadłowiec Atlantis został wystrzelony 8 lipca 2011. Jest to jego ostatni lot i zarazem ostatnia misja w historii tzw. promów kosmicznych NASA - misja STS-135. Podczas dwunastu dni Atlantis połączony będzie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS). Dostarczy na nią załogę złożoną z czterech astronautów (dowódca: Chris Ferguson, pilot Doug Hurley, spacjaliści: Sandy Magnus i Rex Walheim) oraz wielozadaniowy moduł logistyczny "Rafaello" zawierający zapasy oraz pewne częsci, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania Stacji. Celem misji jest ponadto sprowadzenie na Ziemię uszkodzonego urządzenia pompującego amoniak z ISS. Moduł ten zostanie następnie zbadany przez specjalistów z NASA celem wyjaśnienia przyczyn usterki

Odświeżony Teleskop Hubble'a odkrywa najstarsze galaktyki

W maju tego roku załoga promu Atlantis STS-125 zainstalowała na Kosmicznym Teleskopie Hubble'a tzw. szerokokątną Kamerę 3 - WFC 3 (Wide Field Camera 3). WFC3 jest pierwszym instrumentem, który obserwuje jednocześnie w zakresie podczerwonym, widzialnym i ultrafiolecie. Dzięki niej Teleskop Hubble'a przesłał na Ziemię zdjęcia tysięcy najstarszych galaktyk, jakie kiedykolwiek zaobserwowano.

Piąta i ostatnia misja serwisowa teleskopu Hubble'a zakończona

24 maja wylądował w Bazie Sił Powietrznych Edwards w Kalifornii wahadłowiec Atlantis z siedmiorgiem astronautów na pokładzie kończąc sukcesem 13-dniową i ostatnią misję naprawczą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.
Subscribe to RSS - Atlantis