Cassini

Konkurs "Cassini Scientist for a Day" 2016/2017

"Scientist for a day" to doroczny konkurs organizowany przez JPL NASA/ESA. Obecna edycja poświęcona jest propagowaniu wiedzy o misji Cassini oraz jej celach. Zaproszenie skierowane jest do uczniów wszystkich typów szkół na całym świecie, także w Polsce.

Narodziny nowego satelity Saturna

Sonda NASA, Cassini, udokumentowała powstawanie niewielkiego obiektu wewnątrz lodowych pierścieni Saturna, który może być jego nowym księżycem. Odkrycie to może nam również dostarczyć ciekawych wskazówek na temat procesów związanych z tworzeniem się znanym nam już księżyców planet.

Unikalne zdjęcie Saturna razem z Ziemią

Saturn razem z Ziemią
NASA opublikowała nowe zdjęcie Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Fotografia jest unikalna, bowiem widać na niej także Ziemię, Marsa i Wenus.

Aktywność słoneczna wpływa na atmosferę Tytana

Tytan – największy spośród satelitów Saturna – ma gęstą atmosfere i jonosferę. Wyniki misji Cassini pokazały, że gęstość jonosfery zależy od jedenastoletniego cyklu aktywności słonecznej.

Burza na Saturnie, która dogoniła samą siebie

Wielka burza na Saturnie sfotografowana przez sondę Cassini
Sonda Cassini zaobserwowała wielką burzę z błyskawicami na Saturnie, która okrążyła całą planetę, a na dodatek początkowa część burzy dogoniła poruszającą się wolniej część tylną. W swoim komunikacie NASA porównuje to do mitycznego węża Uroborosa, który zjada swój własny ogon.

Pomarszczone góry Tytana

Góry powstają w rożny sposób. Na Ziemi większość łańcuchów górskich tworzy się, gdy płyty kontynentalne zderzają się ze sobą lub gdy płyty nachodzą na siebie i następuje ich wypiętrzenie.

Cassini mierzy grawitację Enceladusa

Kosmiczna sonda Cassini z sukcesem zakończyła 26-godzinne obserwacje, które miały na celu zbadanie grawitacji Enceladusa, jednego z księżyców Saturna. Dane, które zostały przesłane na Ziemię, pozwolą naukowcom na poznanie i zrozumienie wewnętrznej budowy księżyca oraz jego struktury.

Heksagonalna chmura na Saturnie

Przelatując nad północnym obszarem Saturna sonda Cassini uzyskała obraz niezwykle symetrycznej struktury. Jest nim obłok znajdujący się w pobliżu bieguna Saturna, który przybrał zdumiewający kształt sześciokąta.

Jeziora na Tytanie

Naukowcy zajmujący się planetami donieśli niedawno o odkryciu jezior w okolicy południowego bieguna Tytana, największego księżyca Saturna. Wygląda na to, że również na północnej jego półkuli znajdują się duże obszary ciekłej cieczy. Nie jest to oczywiście woda czy lód ale ciekły metan lub etan. Jeziora, czy może morza odkryto za pomocą jednego z radarów zainstalowanych na sondzie Cassini podczas jej ostatniego przelotu nad północnym biegunem Tytana. Na obrazach radiowych ciecz objawia się w postaci ciemnych plam co oznacza, że ich powierzchnia jest gładka. Największe z jezior ma około 100 000 kilometrów kwadratowych, jest to mniej więcej tyle ile posiada największe z amerykańskiej grupy Wielkich Jezior - Jezioro Górne.
Subscribe to RSS - Cassini