CoRoT

Koniec misji COROT

COROT

Po kilku miesiącach nieudanych prób przywrócenia sondy do życia we francuskiej agencji kosmicznej CNES ogłoszono oficjalne zakończenie misji COROT. Kilka zaledwie tygodni wcześniej NASA zakończyła również misję Teleskopu Orbitalnego Keplera.

Obserwacje Subaru i CoRoT odkrywają przyszłość Słońca

CoRoT Sol 1
Grupa astronomów pod kierunkiem Jose Dias do Nascimento z Universidade Federal do Rio Grande do Norte (Brazylia) odkryła w Drodze Mlecznej najdalej położoną gwiazdę, bliźniaczo podobną do naszego Słońca. Gwiazda CoRoT Sol 1 posiada taką samą masę jak Słońce oraz zbliżony do niego skład chemiczny. Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Widma promieniowania uzyskane przez High Dispersion Spectrograph (HDS), zamontowanego na Teleskopie Subraru,

Dwóch łowców planet na jednym zdjęciu

Dwóch łowców planet na jednym zdjęciu
Na stronach Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) możemy znaleźć ciekawe zdjęcie, na którym widać dwóch łowców planet - teleskopy naziemny i kosmiczny. Instrumentem naziemnym jest 3,6-metrowy teleskop ESO w Obserwatorium La Silla w Chile, na którym zamontowany jest spektrograf HARPS. Na niebie widać też kosmiczne obserwatorium CoRoT.

COROT-Exo-7b najmniejsza planeta typu ziemskiego

COROT, francuski teleskop kosmiczny, odkrył najmniejszą planetę typu ziemskiego poza Układem Słonecznym. Planeta ma średnicę 1,7 średnicy Ziemi i okrąża gwiazdę podobną do Słońca w ciągu 20 godzin. Temperatura planety jest tak wysoka (1000-1500oC), że zewnętrzną wartstwę stanowi płynna lawa lub para wodna. Jak dotąd wiemy o istnieniu 330 planet pozasłonecznych, a większość z nich to giganty podobne do Jowisza czy Neptuna.
Subscribe to RSS - CoRoT