GAIA

Jedna na miliard gwiazd – niezwykłe odkrycie satelity Gaia oraz miłośników astronomii

Astronomowie za pomocą europejskiego kosmicznego obserwatorium Gaia odkryli wyjątkowy układ podwójny gwiazd, w którym jedna z gwiazd jest „pożerana” przez drugą. Odkrycie pozwoli lepiej zrozumieć ostatnie etapy życia gwiazd i wybuchy supernowych.

Misja kosmiczna Gaia odkrywa swoją pierwszą supernową

Obserwatorium kosmiczne Gaia odkryło swoją pierwszą supernową, nazwaną Gaia14aaa. W miejscu, gdzie znajduje się niepozorna galaktyka, około 500 milionów lat świetlnych od nas, niespodziewanie pojawiło się pojaśnienie spowodowane kosmiczną eksplozją kończącej życie gwiazdy. Błysk światła dostrzeżono niewiele ponad miesiąc po rozpoczęciu regularnej pracy badawczej obserwatorium Gaia.

Sonda Gaia bombardowana kosmicznymi drobinkami

Satelita Gaia bombardowany jest znacznie większą liczbą mikrometeoroidów niż zakładano to przy jego projektowaniu.

Konferencja - Misja kosmiczna Gaia

Na Uniwersytecie Warszawskim w dniach 9-12 wrześniu 2014 odbędzie się międzynarodowa konferencja poświęcona misji kosmicznej Gaia.

Sonda kosmiczna Global Astrometric Interferometer for Astrophysics jest następczynią satelity Hipparcos. Wystartowała w grudniu 2013 r.
Więcej na stronie organizatorów: Workshop2014

Poczytaj o sondzie:

Gaia: nowy wgląd w ewolucję Galaktyki

Wstępne wyniki analizy pierwszych danych z projektu Gaia (ESO) sugerują, że Droga Mleczna powstawała od środka, stopniowo ekspandując na zewnątrz. Daje to także nowy wgląd w procesy formowania się i grupowania materii w obrębie Galaktyki.

Obserwatorium kosmiczne Gaia rozpoczyna obserwacje

NGC 1818
Obserwatorium Gaia wykonało pierwsze zdjęcie gwiazd podczas testowania i dostrajania instrumentów. Gaia została wysłane w kosmos niecałe 2 miesiące temu, 19 grudnia 2013 roku, i znajduje się teraz około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi w punkcie L2.
Tags: 

Co wydarzy się w 2014 roku?

Chiński łazik badający powierzchnię Księżyca, prywatne statki kosmiczne, kolejne misje marsjańskie – co czeka kosmos w 2014 roku?

19 grudnia startuje Gaia

Misja kosmiczna Gaia stworzy najdokładniejszą mapę naszej Galaktyki. Startuje w czwartek. W nocy z 19/20 grudnia będzie się przemieszczać na tle konstelacji Oriona. Do obserwacji wystarczy lornetka lub niewielki teleskop.

GAIA - start przesunięty na 20 grudnia

GAIA
Start satelity GAIA przesuniety na 20 grudnia. Problemem są transpondery.
Subscribe to RSS - GAIA