galaktyka

"Duch z przeszłości" opowiada historię Drogi Mlecznej

Gromady kuliste to jedne z najstarszych obiektów w naszej Galaktyce. Te sferyczne struktury składają się z tysięcy do nawet milionów gwiazd powiązanych siłami grawitacji. W samej Drodze Mlecznej znamy ich około 200, a gromada E 3 jest jedną z najbardziej wyjątkowych.

Sekrety jądra naszej Galaktyki

Czy materia opada na masywną czarną dziurę znajdującą się w centrum Drogi Mlecznej, czy też jest ona za jej sprawą wyrzucana w przestrzeń? Tego jeszcze nie wiemy, ale naukowcy z University of California, Santa Barbara, właśnie szukają odpowiedzi na to i podobne pytania.

Dlaczego galaktyki podobne do Drogi Mlecznej są aż tak powszechne?

Przez całe dziesięciolecia naukowcy uważali, że z tzw. mergerów (połączeń galaktyk) powstają zwykle galaktyki eliptyczne. Teraz, po raz pierwszy, dzięki mocy interferometru ALMA i wielu innych radioteleskopów naukowcy znaleźli bezpośrednie dowody na to, że łączące się galaktyki mogą również tworzyć galaktyki dyskowe, i że jest to w rzeczywistości dosyć powszechne. Ten zaskakujący wynik może też wyjaśniać, dlaczego istnieje tak wiele galaktyk spiralnych podobnych do Drogi Mlecznej.

Rozległe halo galaktyki Centaurus A

Galaktyka to coś więcej niż dysk gwiazd, który możemy zaobserwować gołym okiem (lub przy pomocy lornetki/teleskopu). Poza jasny dysk rozciąga się zwykle coś, co wykracza daleko poza jej ramiona spiralne lub typową strukturę eliptyczną – dużo mniej jasne, ale rozciągające się daleko halo złożone z rzadziej upakowanych gwiazd.

Gaia: nowy wgląd w ewolucję Galaktyki

Wstępne wyniki analizy pierwszych danych z projektu Gaia (ESO) sugerują, że Droga Mleczna powstawała od środka, stopniowo ekspandując na zewnątrz. Daje to także nowy wgląd w procesy formowania się i grupowania materii w obrębie Galaktyki.

Nowe badania nad formowaniem się układów podwójnych

Unowocześniona niedawno sieć interferometryczna - radioteleskopy VLA (Karl G. Jansky Very Large Array) umożliwiła naukowcom odkrycie nieznanych dotąd, gwiazdowych towarzyszy bardzo młodych protogwiazd. Przemawia to za jedną z wielu konkurencyjnych teorii dotyczących mechanizmu powstawania gwiazd podwójnych.
Subscribe to RSS - galaktyka