galaktyki karłowate

Nowe galaktyki karłowate na orbicie Drogi Mlecznej

Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge znaleźli 9 nowych, prawdopodobnych kandydatów na karłowate galaktyki satelitarne okrążające centrum naszej Drogi Mlecznej. To więcej niż kiedykolwiek przedtem. Było to możliwe dzięki niedawno udostępnionym obserwacjom projektu Dark Energy Survey.

Jak słabe galaktyki rozświetliły wczesny Kosmos?

Symulacje zdają się dowodzić, że galaktyki karłowate były niegdyś tak obfite, że wniosły bardzo duży wkład w promieniowanie ultrafioletowe biorące udział w procesie rejonizacji. Astronomowie badający Wszechświat z epoki tuż po Wielkim Wybuchu dokonali zaskakującego odkrycia: to najmniejsze z galaktyk zdeterminowały właściwości wczesnego Kosmosu.

Galaktyki karłowate rzucają światło na pochodzenie supermasywnych czarnych dziur

NGC 4395
Do tej pory myślano, że w galaktykach karłowatych nie ma masywnych czarnych dziur. A jednak... Analizując dane pochodzące z dużego przeglądu nieba astronomowie znaleźli ponad setkę małych galaktyk karłowatych, których własności wskazują na to, że we wnętrzu każdej z nich znajduje się masywna czarna dziura.

Galaktyka karłowata przyłapana na zderzeniu z duża galaktyką spiralną

Chandra
Galaktyka karłowata wpadła z impetem na galaktykę spiralną. Temperatura wzrosła do 6 mln kelwinów. Gdzie? 60 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Pomiary najmniejszej galaktyki karłowatej

rozkład materii
Naukowcy z University of California Irvine wykonali pomiary najlżejszej galaktyki karłowatej. Oszacowali, że składa się ona z zaledwie około tysiąca gwiazd, z odrobiną ciemnej materii, która je trzyma razem. Wyniki te zostały uzyskane przy pomocy obserwatorium Keck i zostały opublikowane w czasopiśmie Astrophysical Journal. Rozmiary oraz masa Segue 2, bo tak nazywa się ta galaktyka, bardzo zaciekawiły badaczy.

Znalezienie

Galaktyki karłowate tworzą płaską strukturę wokół M 31

Zdjęcie galaktyki M 31 oraz pozycje jej galaktyk satelitarnych
Spora część galaktyk karłowatych otaczających Wielką Galaktykę w Andromedzie (M 31) okazuje się krążyć blisko jednej płaszczyzny, czyli tworzą spłaszczoną strukturę podobną do "dysku". O najnowszych wynikach badań projektu Pan-Andromeda Archaeological Survey (PAndAS) poinformowało czasopismo "Nature".

Czarne dziury ograniczyły wzrost galaktyk karłowatych?

Naukowcy doszli do wniosku, że czarne dziury mogły w sprytny sposób pełnić rolę termostatu wczesnego Wszechświata, utrudniając formowanie się galaktyk karłowatych. Każda duża galaktyka ma w swym centrum prawdziwe monstrum - supermasywną czarną dziurę o masie miliardów mas Słońca. Choć z powierzchni czarnej dziury nie może uciec światło...

Galaktyki karłowate w kosmologii - koniec kryzysu w małych skalach?

Zgodnie z tak zwanym standardowym modelem kosmologicznym, wszelkie struktury we Wszechświecie powstały na drodze ewolucji grawitacyjnej z małych zaburzeń gęstości materii wytworzonych w erze inflacji. Wyjaśnia on powstanie obiektów w różnych skalach, od najmniejszych galaktyk karłowatych do gromad galaktyk, poprzez akrecję barionów na powstałe wcześniej halo ciemnej materii i łączenie się mniejszych obiektów w większe. Model ten daleki jest jednak od doskonałości ...

Wiatry supernowej kształtują galaktyki

Symulacje przedstawiające wybuchającą gwiazdę pokazują jak ściskana jest materia w trakcie formowania gwiazd. Po wielu latach prób poprawnego budowania galaktyk astronomowie odkryli, że odpowiedź leży w wiatrach gwiazdowych, konkretnie w wiatrach supernowych.

Młoda galaktyka w starym Wszechświecie

Przy użyciu Kosmicznego Teleskopu naukowcy z Uniwersytetu Virginia (USA) zidentyfikowali być może najmłodszą galaktykę we Wszechświecie. Wydaje się, że galaktyka karłowata o nazwie I Zwicky 18 liczy sobie jedynie 500 milionów lat. Dla porównania nasza Galaktyka Drogi Mlecznej jest ponad 20 razy starsza - istnieje od około 12 miliardów lat, co jest typowym wiekiem dla znanych nam galaktyk. Znalezisko to dostarcza nowego spojrzenia na procesy formowania galaktyk. Obserwacje obiektu I Zwicky 18 mogą pomóc zrozumieć jak kiedyś wyglądała nasza własna Galaktyka.
Subscribe to RSS - galaktyki karłowate