galaktyki spiralne

"Duch z przeszłości" opowiada historię Drogi Mlecznej

Gromady kuliste to jedne z najstarszych obiektów w naszej Galaktyce. Te sferyczne struktury składają się z tysięcy do nawet milionów gwiazd powiązanych siłami grawitacji. W samej Drodze Mlecznej znamy ich około 200, a gromada E 3 jest jedną z najbardziej wyjątkowych.

Galaktyka karłowata przyłapana na zderzeniu z duża galaktyką spiralną

Chandra
Galaktyka karłowata wpadła z impetem na galaktykę spiralną. Temperatura wzrosła do 6 mln kelwinów. Gdzie? 60 milionów lat świetlnych od Ziemi.

Spiralna piękność z gasnącą supernową

Galaktyka spiralna NGC 1637
Około 35 milionów lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Erydanu, znajduje się spiralna galaktyka NGC 1637. W 1999 roku spokojny widok tej galaktyki został wstrząśnięty przez pojawienie się bardzo jasnej galaktyki. Astronomowie badający pozostałości po tej eksplozji za pomocą należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu w Obserwatorium Paranal w Chile dostarczyli nam fantastycznego widoku tej względnie bliskiej galaktyki.

Nowy rekord wielkości wśród galaktyk spiralnych

Galaktyki spiralna NGC 6872
Międzynarodowy zespół astronomów ze Stanów Zjednoczonych, Chile i Brazylii przeanalizował archiwalne dane z kilku teleskopów i wyznaczył rozmiary galaktyki NGC 6872. Uzyskany wynik plasuje obiekt jako nową rekordzistkę wśród galaktyk spiralnych.
Subscribe to RSS - galaktyki spiralne