halo

Ruchy gwiazd w zewnętrznym halo Drogi Mlecznej

Spoglądając w głąb ogromnego halo gwiazd, które otacza Drogę Mleczną, astronomowie odkryli dowody na możliwość istnienia tam pewnej warstwy gwiazd stanowiącej reliktem dawnego kanibalizmu uprawianego przez Naszą Galaktykę. Naukowcy wykorzystali w tym celu Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Pozwolił on po raz pierwszy precyzyjnie zmierzyć zachowanie się małej próbki gwiazd, położonych w dużej odległości od centrum galaktyki.

Astronomowie odkryli gorące halo Drogi Mlecznej

Nasza Galaktyka oraz pobliskie: Wielki i Mały Obłok Magellana wydają się być otoczone ogromną aureolą gorącego gazu, kilkaset razy gorętszą od powierzchni Słońca i równoważną masie do 60 miliardów Słońc. Obserwacje te sugerują, że w przypadku innych galaktyk możemy mieć do czynienia z podobnym zjawiskiem. Odkrycie to została zgłoszone przez zespół badawczy analizujący dane z obserwatorium rentgenowskiego Chandra.


Halo

Za pomocą kosmicznego teleskopu rentgenowskiego Chandra odkryto chmurę gorącego gazu w której zatopiona jest bardzo masywna galaktyka spiralna NGC 5746. Halo ma promień około 60.000 lat świetlnych.

Zanim powstały gwiazdy

Hala ciemnej materii ciężkie jak nasza Ziemia i wielkie jak nasz Układ Słoneczny były pierwszymi strukturami, które powstały we Wszechświecie - tak wynika z nowych, opublikowanych niedawno w Nature obliczeń naukowców z Uniwersytetu w Zurychu. Również nasza Galaktyka Drogi Mlecznej zawiera biliardy takich struktur. Jedno halo złożone z ciemnej materii przechodzi przez naszą Ziemię co kilka tysięcy lat pozostawiając jasny ogon promieni gamma, który może być obserwowany. Codziennie niezliczone i nieobserwowalne cząsteczki ciemnej materii spadają na Ziemie przeszywając nasze ciała.

Hala ciemnej materii wokół galaktyk

Kanadyjscy i amerykańscy naukowcy wykonali pierwsze pomiary rozmiaru i kształtu masywnych hal ciemnej materii, które otaczają galaktyki. Natura ciemnej materii pozostaje nadal zagadką Wszechświata. Jednak naukowcom udało się uzyskać jej wyraźny obraz przy użyciu względnie prostej wiedzy fizycznej. Badane hala ciemnej materii okazały się ponad pięćdziesiąt razy masywniejsze niż wszystkie świecące w galaktyce obiekty razem wzięte.
Subscribe to RSS - halo