Co aktualnie
możemy zaobserwować na
niebie. Informacje dla obserwatorów nieba - i nie tylko: widoczność planet, wschody i zachody Słońca w różnych
miastach w Polsce, roje meteorów
Fazy
Księżyca -nów - 28. III -pierwsza kwadra - 5 III -pełnia - 12 III -ostatnia kwadra - 20 III Widoczność planet
Merkury - wieczorem, od połowy miesiąca; Wenus - wieczorem, na zachodzie; Mars - wieczorem, w Rybach; Jowisz - na wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Panny; Saturn - w drugiej połowie nocy w Strzelcu; Uran - wieczorem w Rybach; Neptun - na porannym niebie
Galaktyka soczewkowata: Typ galaktyk pośredni pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi. W klasyfikacji morfologicznej galaktyk oznacza się ją symbolem S0.
Obserwatorium Astronomiczne na Otrycie przy schronisku "Chata Socjologa" uważa się za otwarte! Pogoda i atmosfera dopisały. Gwiazdy widać pięknie, 900 m n.p.m. robi swoje!
Jutro, 30 kwietnia na Otrycie w Bieszczadach nastąpi otwarcie Obserwatorium Astronomicznego. Obserwatorium wybudowano tuż obok schroniska Chata Socjologa położonego na wysokości 896 m n.p.m.
Zwyciężczynią LIX Olimpiady Astronomicznej została Zofia KACZMAREK, uczennica 2 klasy Liceum Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W zeszłym roku zajęła drugie miejsce na olimpiadzie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Powodzenia na międzynarodowej olimpiadzie w Indiach!
Spotkanie z jedynym Polakiem, który odbył podróż w kosmos, prezentacja osiągnięć polskiego przemysłu kosmicznego, koncert muzyki do Gwiezdnych Wojen - to wszystko na 543. obchodach urodzin Mikołaja Kopernika.
Serwis edukacyjny PTA Orion otwiera swoje podwoje dla pozytywnie zakręconych!
Interesujecie się astronomią, prowadzicie pikniki lub festiwale o
tematyce astro-kosmicznej, budujecie rakiety i roboty, planujecie budowę
obserwatorium, organizujecie konkursy lub bierzecie w nich udział, chcecie się pochwalić Waszą działalnością w szkole, przedszkolu, w miejscu zamieszkania?
Zobaczcie program jesiennych "Spotkań z Astronomią" Wykłady są wygłaszane w poniedziałki, w okresie od października do czerwca, o godzinie 17:00, w dużej sali wykładowej Centrum Astronomicznego w Warszawie. Wstęp wolny!
W dniach 7 i 8 października 2014 r. w Sieradzu odbędzie się już po raz szósty konferencja kosmiczna. Tegorocznej edycji przyświeca hasło „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – wczoraj, dziś, jutro".
Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle w ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję „Hands-On Universe” programu Pan-STARRS trwającego od 16.01 do 20.02.2015 odkryli 3 nowe planetoidy.
4 września br. w Gimnazjum nr 48 w dzielnicy Wola w Warszawie odbył się Piknik Naukowy „Kosmos wokół nas”. Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN przygotowały ciekawy program na „randkę z Kosmosem” dla gimnazjalistów.
Wyjątkowa gratka dla miłośników interesujących zjawisk astronomicznych: Superksiężyc, całkowite zaćmienie Księżyca oraz Krwawy Księżyc – trzy zjawiska w jednym czasie - miały miejsce 28 września 2015 r.
Już w najbliższą sobotę czyli 19 września 2015 startuje XIX Festiwal Nauki w Warszawie. Wśród wielu atrakcji, najciekawsze z punktu widzenia miłośnika kosmosu będą wykłady i warsztaty z astronomii, astrofizyki, fizyki czy geofizyki.