karły

Ekstremalna pogoda w obcym świecie

Astronomowie z Uniwersytetu w Toronto zaobserwowali duże zmiany jasności na pobliskim brązowym karle. Za zjawisko to najprawdopodobniej odpowiedzialna jest burza o silne niespotykanej dotychczas na innych planetach. Atmosfery starych brązowych karłów i planet olbrzymów są do siebie bardzo podobne, więc dzięki temu odkryciu poznamy lepiej fizykę atmosfer planet spoza Układu Słonecznego.

Zważone karły

Amerykańskim naukowcom udało się wyznaczyć podstawowe parametry brązowych karłów krążących wokół wspólnego środka masy w układzie podwójnym. Orbita układu jest nachylona do nas kantem dzięki czemu można było zaobserwować periodyczne przejścia jednego karła przed tarczą drugiego powodujące zmiany w widmach ich jasności. Jest to pierwszy tego typu układ wśród dotychczas odkrytych układów zaćmieniowych.

Niespodziewany Rozbłysk Gwiazdy Barnarda

Gwiazda Barnarda z gwiazdozbioru Wężownika jest jedną z najbliższych gwiazd, oddaloną zaledwie o 6 lat świetlnych od Słońca. Analizując stare dane astronomowie amerykańscy odkryli nagłe pojaśnienie tej gwiazdy, co jest o tyle zaskakujące, że jako stary, czerwony karzeł nie powinna ona dawać żadnych znaków powracania do życia.
Subscribe to RSS - karły