Kepler

Wieczór Keplera w Żaganiu

14 listopada 2015 w godzinach 17:00 - 20:00 w Centrum Kultury w Żaganiu odbędzie się spotkanie popularnonaukowe pt. "Keplerowskie Implikacje Astronomiczne". Będzie ono poświęcone 385 rocznicy śmierci Johannesa Keplera...

Sekcja Astronomiczna „Gwiezdne Wrota” w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna „Gwiezdne Wrota” działa w Żaganiu w strukturach Centrum Kultury w ramach działającej tam Szkoły Talentów od marca 2009 roku.

Kepler 78b - planeta prawie taka jak Ziemia

Artystyczna wizja planety Kepler 78b i jej gwiazdy
Kilka amerykańskich instytucji naukowych poinformowało o ustaleniu dokładnych własności planety pozasłonecznej Kepler 78b. Obiekt ma masę 1,2 masy Ziemi oraz promień 1,7 razy większy niż nasza planeta.

Planety rozmiarów Ziemi jeszcze powszechniejsze, niż sądzono?

Liczba skalistych planet potencjalnie nadających się do zamieszkania jest większa, niż wcześniej oszacowano – wskazują na to wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z Wydziału Geofizyki Penn State University. Co ciekawsze, część z tych planet prawdopodobnie znajduje się na orbitach pobliskich gwiazd.

Amatorzy pomogą w detekcji układów planetarnych

Astronomowie amatorzy mogą niebawem odegrać istotną rolę w wykrywaniu egzoplanet - przy wykorzystaniu techniki zwanej mikrosoczewkowaniem.

Jak wiele jest planet w Naszej Galaktyce ?

Nocą widzimy na niebie mnóstwo gwiazd. Ale patrząc na nie, patrzymy jednocześnie na miliardy obcych planet. Taką konkluzję wysnuć można z nowych badań astronomów z Caltech - wynika z nich bowiem, że układy planetarne są we Wszechświecie normą. Wnioski te wysnute zostały głównie na podstawie dokładnych obserwacji układu Kepler-32 - bardzo reprezentatywnego systemu planetarnego w skali Galaktyki. W samej Drodze Mlecznej znajduje się prawdopodobnie około 100 miliardów planet. To daje w przeliczeniu średnio jeden glob na każdą jedną gwiazdę.

Nowa Super-Ziemia w układzie złożonym z sześciu planet !

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył kolejną potencjalną planetę typu ziemskiego. Może mieć ona podobny do Ziemi klimat, a nawet stanowić dom dla żywych organizmów. Okrąża w dodatku stosunkowo bliską nam gwiazdę. Planeta znajduje się w tzw. strefie zamieszkiwalnej (ang."habitable zone") i jest częścią większego systemu, złożonego z aż sześciu różnego typu planet. Wcześniej podejrzewano, iż sa tam jedynie trzy planety - w dodatku znajdujące się na tyle blisko swej macierzystej gwiazdy, by życie, przynajmniej to w znanej nam wersji opartej na ciekłej wodzie, nie było możliwe.

Pierwsza "druga" Ziemia

Misja Kepler poświęcona poszukiwaniom planet podobnych do Ziemi w obszarach stref zamieszkiwalnych (czyli w takich obszarach, gdzie warunki na planecie pozwalają na występowanie wody w stanie ciekłym) odniosła kolejny sukces.
Subscribe to RSS - Kepler