kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko

Rosetta i lądownik Philae - udana misja

ESA już od kilku tygodni bezskutecznie próbuje zlokalizować kosmiczny lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku odłączył się od macierzystej sondy Rosetta i dokonał spektakularnego lądowania na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Na moment lądowania naukowcy zaangażowani w misję Rosetta czekali aż 10 lat!

Philae zapadł w głęboki sen

W trakcie długiego lądowania Philae, w wyniku niezadziałania systemu harpunów, lądownik odbił się dwukrotnie od powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko i ostatecznie znalazł się w bardzo niekorzystnym położeniu.

Rosetta ląduje na komecie

Tuż po 10 rano do Centrum w Darmstadt dotarł na falach radiowych sygnał, że lądownik Philae oderwał się od orbitera Rosetty i rozpoczął lądowanie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko.
Aktualizacja: 17:05

Żegnaj 'J', witaj Agilkia

Agilkia
ESA rozstrzygnęła konkurs na nazwę miejsca lądowania lądownika Philae. 12 listopada Philae osiądzie na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko w miejscu nazwanym Agilkia.

Konkurs - jak nazwać miejsce na komecie, gdzie wyląduje Philae?

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła dziś konkurs - jak nazwać miejsce na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko, gdzie 12 listopada wyląduje lądownik Philae?

Kometa traci co sekundę dwie szklanki wody

Kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko badana przez sondę Rosetta 'wypaca' co sekundę dwie szklanki wody. Obecne tempo pozwoliło by wypełnić olimpijski basen w ciągu około 100 dni. Kiedy kometa zacznie się zbliżać do Słońca, tempo to gwałtownie wzrośnie.
Subscribe to RSS - kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko