kometa 67P/Churyumov-Gerasimenko

Misja Rosetta przedłużona

Przygodo trwaj! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła 23. czerwca, że czas pracy misji Rosetta zostanie przedłużony do końca września 2016 roku. Misja zakończy się najprawdopodobniej lądowaniem sondy na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Kometa Churyumov-Gerasimenko jako sierp - APOD.pl

Co stało się Komecie 67P/Churyumov-–Gerasimenko? W miarę jak 3-kilometrowa kometa zbliża się do Słońca, jej jądro ogrzewa się, rozpadając się na gaz i pył. Sonda Rosetta przybyła na urwiste, podwójne jądro komety w lipcu zeszłego roku i obecnie okrąża Słońce wraz z tą

Czy Rosetta zmieni swe plany na rzecz poszukiwań Philiae?

Obecnie ESA rozważa, czy skierować Rosettę, która nadal znajduje się na orbicie komety, na dalsze poszukiwania lądownika. Zmiana kursu sondy umożliwiłaby przelot w odległości zaledwie 6 km od powierzchni komety, nad obszarem w którym najprawdopodobniej znajduje się Philae.

Rosetta i lądownik Philae - udana misja

ESA już od kilku tygodni bezskutecznie próbuje zlokalizować kosmiczny lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku odłączył się od macierzystej sondy Rosetta i dokonał spektakularnego lądowania na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Na moment lądowania naukowcy zaangażowani w misję Rosetta czekali aż 10 lat!

Potrójne lądowanie Philae

Na dzisiejszej konferencji prasowej Europeska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała o tym jak przebiegało wczorajsze lądowanie pierwszej sondy na powierzchni komety. Philae w trakcie lądowania odbił się dwukrotnie od powierzchni i dopiero za trzecim razem udało mu się ostatecznie osiąść na powierzchni komety.

Lądowanie zakończone sukcesem

Wszystko poszło zgodnie z planem. Dokładnie dziś, 12 listopada 2014 roku kilka minut po 17 czasu polskiego lądownik Philae wylądował na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Rosetta coraz bliżej

Fragment komety 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowany z odległości 7,8km przez Rosette. 1 piksel to 66,5cm!
Subscribe to RSS - kometa  67P/Churyumov-Gerasimenko