Co aktualnie
możemy zaobserwować na
niebie. Informacje dla obserwatorów nieba - i nie tylko: widoczność planet, wschody i zachody Słońca w różnych
miastach w Polsce, roje meteorów
Fazy
Księżyca -nów - 28. III -pierwsza kwadra - 5 III -pełnia - 12 III -ostatnia kwadra - 20 III Widoczność planet
Merkury - wieczorem, od połowy miesiąca; Wenus - wieczorem, na zachodzie; Mars - wieczorem, w Rybach; Jowisz - na wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Panny; Saturn - w drugiej połowie nocy w Strzelcu; Uran - wieczorem w Rybach; Neptun - na porannym niebie
Galaktyka soczewkowata: Typ galaktyk pośredni pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi. W klasyfikacji morfologicznej galaktyk oznacza się ją symbolem S0.
Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundacja „Akademia Astronomii” serdecznie zapraszają Państwa do wzięcia udziału w konkursie astronomicznym „Astrolabium”. Celem Konkursu jest propagowanie nauk ścisłych, a szczególnie astronomii i badań kosmicznych, wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu przeprowadziło w dniach 15.04 – 30.06.2015 r. ogólnopolski konkurs wiedzy kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna – wczoraj, dziś, jutro” oraz towarzyszący mu konkurs plastyczny pt. „Świat widziany ze stacji kosmicznej”.
Uczniowie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle w ramach organizowanego przez międzynarodową instytucję „Hands-On Universe” programu Pan-STARRS trwającego od 16.01 do 20.02.2015 odkryli 3 nowe planetoidy.
Do końca lutego 2015 roku trwa rejestracja do III edycji ogólnopolskiego konkursu astronomicznego „Astrolabium” organizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundację „Akademia Astronomii”.
Jeśli obserwujesz to, co się wokół Ciebie dzieje, jesteś ciekawy świata, często pytasz „jak?” „dlaczego?” i „po co?”, Konkurs Naukowy E(x)plory jest właśnie dla Ciebie.
W konkursie mogą brać udział uczniowie od 6 klasy wzwyż.Dwie niezależne kategorie: pisemna i plastyczna. Odpowiedzi wysyłacie mailem.Prace plastyczne (o tym jak wyobrażacie sobie Polskę w Kosmosie za 10 lat) muszą dotrzeć do 10 września. 08.09.2014: Podajemy ADRES DO WYSYŁKI.
Józek Dobrowolski ma 17 lat i jest uczniem III LO im. Unii Europejskiej w Ostrołęce. Jego film w konkursie Europejskiej Agencji Kosmicznej „WakeUpRosetta” zajął II miejsce i otrzymał 9092 głosów, co stanowiło ponad 12% wszystkich oddanych głosów
Europejska Agencja Kosmiczna rozstrzygnęła konkurs "Rosetta Wake Up!". Zwycięzcą została szkoła podstawowa z Grecji, drugie miejsce zajął nasz rodak 17-letni Józek Dobrowolski z Ostrołęki. To duży sukces, zwłaszcza, że pierwsze miejsce zajęła cała szkoła, która brała udział w nagraniu klipu. Gratulujemy!
Głosowanie w konkursie ESA "WakeUpRosetta" trwa do końca tego tygodnia! Dwie zwycięskie prace zostaną ogłoszone 24 stycznia o godz. 14:00 naszego czasu.