Księżyc

Baza Księżycowa pod Krakowem!

Na stronie PolakPotrafi.pl pojawił się projekt pt. "Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych" - M.A.R.S. czyli Modular Analog Research Station.

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc!

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc! Projekt trwa dwa tygodnie i rusza już tego lata. Sprawdź!

Po ciemnej stronie Księżyca studenci nasi są

Projekt eksploracji Księżyca – HECATE – opracowany m.in. przez studentów Politechniki Wrocławskiej zwyciężył w prestiżowym konkursie organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Oprócz nagród rzeczowych zwycięzcy mogą także liczyć na propozycje współpracy przy projektach kosmicznych prowadzonych przez ESA.

Studenci Politechniki przygotowują wyprawę na Srebrny Glob

Studenci z Politechniki Wrocławskiej awansowali do finału prestiżowego konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), którego celem było zaprojektowanie misji eksploracji Księżyca. Projekt o nazwie HECATE, w którym brali udział, powstał we współpracy ze studentami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.

Jutro maksimum Orionidów

Jutro, 21.X maksimum roju Orionidów. Oczekujemy 25-30 "spadających gwiazd" na godzinę. Orionidy wchodzą w górne warstwy atmosfery ziemskiej z prędkościami nieco ponad 60 km/sek.

O datowaniu Wielkanocy

"O datowaniu Wielkanocy" to artykuł z archiwum "Oriona", który polecamy wszystkim, którzy chcą wiedzieć dlaczego to właśnie dziś się tak objedliśmy, a jutro nie musimy iść do pracy, szkoły, na zajęcia...

55-cio letnia tajemnica Ciemnej Strony Księżyca rozwiązana?

Astrofizycy twierdzą, że rozwiązano jedną z największych zagadek dotyczących naszego Księżyca. Gdy radziecki statek kosmiczny Luna 3 przekazał pierwsze zdjęcia drugiej, tak zwanej ciemnej strony Księżyca, naukowcy byli nieco zaskoczeni. Wcześniej bowiem oczekiwano, że będzie ona wyglądać bardzo podobnie do tej widocznej z Ziemi półkuli. Jednak zamiast charakterystycznych „mórz”, od lat już obserwowanych przez małe, ziemskie teleskopy, ujrzano jedynie równiny, kratery meteorytowe, i zaledwie kilka mniejszych, ciemnych obszarów, pokrywających tylko 2% powierchni tej ciemnej strony.

Całkowite zaćmienie Księżyca - transmisja na żywo!

15 kwietnia 2014
Jutro, we wtorek 15 kwietnia rano nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Zjawisko widoczne jest w obu Amerykach, Australii i na Oceanie Spokojnym.
W Polsce jest niewidoczne, ale można oglądać transmisje w Internecie. Zaćmienie całkowite rozpocznie się o godzinie 9:07. Będzie to jedno z dwu całkowitych (i niewidocznych w Polsce) zaćmień Księżyca w tym roku.

Projekt GLORIA przeprowadzi transmisje zaćmienia:
 https://www.youtube.com/watch?v=MHiALI4BOho

Chiński Chang'e 3 dotarł na powierzchnię Księżyca

Chiński statek kosmiczny dotarł wczoraj bezpiecznie na powierzchnię Księżyca. W ciągu godziny uruchomiono sześciokołowy łazik o nazwie Yutu. To pierwszy taki sukces od 1976 roku.

Ukazał się atlas Księżyca

Atlas Księżyca
Na rynku pojawił się "Atlas Księżyca", wydany w tej samej serii, co "Atlas nieba 2000.0". Nowy atlas jest od razu dostępny w internetowym sklepie Uranii.

Nowa misja NASA na Księżyc

Nowa bezzałogowa misja na Księżyc rusza lada dzień. LADEE jest wielkości małego samochodu. Będzie orbitował wokół Księżyca i badał jego cienką atmosferę ora księżycowy pył.

Neil Armstrong: 1930 - 2012

Neil Armstrong, pierwszy człowiek który miał okazję spacerować po powierzchni Księżyca, zmarł wczoraj (25 sierpnia 2012) na skutek komplikacji pooperacyjnych. Miał 82 lata. Pozostawił po sobie dwie żony, dwóch synów, dziesięcioro wnucząt oraz brata i siostrę.

Koniunkcja Księżyca z Wenus i Jowiszem

Sierp Księżyca

Przez najbliższe dni obserwatorzy nieba będą mieli okazję podziwiać koniunkcję "nowego Księżyca" z Wenus i Jowiszem. Wszystkie trzy ciała niebieskie można już od dziś obserwować na zachodnim nieboskłonie krótko po zachodzie Słońca. Księżyc (obecnie trzy dni po pełni) znajduje się 3.5 stopnia na północny wschód od Jowisza. Jowisz świeci z dużą jasnością -2.1 magnitudo, ale nadal jego blask przyćmiewa jasna Wenus (-4.4 mag) położona

Zaćmienie Księżyca z Grudziądza

Podczas obserwacji zaćmienia Księżyca 10.XII miłośnicy zgromadzeni na tarasie obserwacyjnym grudziądzkiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im.Mikołaja Kopernika mieli trudne zadanie do wykonania. Wiał silny wiatr, który szybko wyziębiał organizm oraz powodował drgania sprzętu. Ponadto po zachodzie Słońca pojawiły się chmury we wschodniej części nieba, czyli tam gdzie rozgrywał się kosmiczny spktakl.

Jan Śniadecki (1756 - 1830)

Jan Śniadecki w ocenie historyków, był pierwszym polskim uczonym europejskiej miary końca XVIII i początku XIX w. Matematyk i astronom krakowski i wileński, założyciel Obserwatorium Astronomicznego w Krakowie i odnowiciel Obserwatorium i Akademii w Wilnie oraz długoletni rektor Uniwersytetu Wileńskiego. Niezależnie od Olbersa odkrył trzecią z kolei planetoidę Pallas. Jego imię nosi planetoida 1262 oraz krater na Księżycu.

Strony

Subscribe to RSS - Księżyc