lądownik Philae

Misja Rosetta przedłużona

Przygodo trwaj! Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła 23. czerwca, że czas pracy misji Rosetta zostanie przedłużony do końca września 2016 roku. Misja zakończy się najprawdopodobniej lądowaniem sondy na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.

Rosetta i lądownik Philae - udana misja

ESA już od kilku tygodni bezskutecznie próbuje zlokalizować kosmiczny lądownik Philae, który w listopadzie ubiegłego roku odłączył się od macierzystej sondy Rosetta i dokonał spektakularnego lądowania na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Na moment lądowania naukowcy zaangażowani w misję Rosetta czekali aż 10 lat!

Philae zapadł w głęboki sen

W trakcie długiego lądowania Philae, w wyniku niezadziałania systemu harpunów, lądownik odbił się dwukrotnie od powierzchni komety 67P/Churyumov–Gerasimenko i ostatecznie znalazł się w bardzo niekorzystnym położeniu.

Potrójne lądowanie Philae

Na dzisiejszej konferencji prasowej Europeska Agencja Kosmiczna oficjalnie poinformowała o tym jak przebiegało wczorajsze lądowanie pierwszej sondy na powierzchni komety. Philae w trakcie lądowania odbił się dwukrotnie od powierzchni i dopiero za trzecim razem udało mu się ostatecznie osiąść na powierzchni komety.

Rosetta coraz bliżej

Fragment komety 67P/Churyumov-Gerasimenko sfotografowany z odległości 7,8km przez Rosette. 1 piksel to 66,5cm!

Konkurs - jak nazwać miejsce na komecie, gdzie wyląduje Philae?

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła dziś konkurs - jak nazwać miejsce na komecie 67P/Churyumov–Gerasimenko, gdzie 12 listopada wyląduje lądownik Philae?
Subscribe to RSS - lądownik Philae