M82

LOFAR odkrywa atomy węgla poza Drogą Mleczną

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Leah Morabito z Obserwatorium w Lejdzie po raz pierwszy w historii dowiódł występowania największych atomów węgla poza naszą Drogą Mleczną. Posłużył im do tego nowoczesny interferometr radiowy LOFAR. W przyszłości naukowcy będą w stanie zmierzyć temperaturę i gęstość środowiska znalezionych właśnie poza naszą Galaktyką atomów węgla. Mogą mieć one wpływ na formowanie się i ewolucję galaktyk.

Zbliżenie Hubble'a na supernową w pobliskiej galaktyce

SN 2014J
Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał serię zdjęć supernowej SN 2014J, która wybuchła z początkiem bieżącego roku w galaktyce M82. Znajduje się ona w odległości 11,5 miliona lat świetlnych i jest najbliższą Ziemi supernową, która pojawiła się w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci. Eksplozja została skatalogowana jako typ Ia.

Supernowa w M 82 odkryta przez studentów

Studenci oraz pracownicy  z University College London (UCL), podczas zajęć z obserwacji w Obserwatorium Uniwersytetu Londyńskiego dostrzegli supernową, która jest jedną z najbliższych Ziemi odkrytych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. O godzinie 19:20 GMT (czyli 20:20 czasu polskiego) w dniu 21 stycznia, grupa studentów Ben Cooke, Tony Brown, Matthew Wilde oraz Guy Pollack pod nadzorem dra Steve'a Fossey'a zauważyła wybuchająca gwiazdę w pobliskiej galaktyce M 82.

Nowe obserwacje galaktyki M82 ujawniają wielokrotne źródła silnego wywiewania materii

Teleskop Subaru z zainstalowaną kamerą do obserwacji w podczerwieni oraz spektroskopem COMICS (ang. Cooled Mid-Infrared Camera and Spectrometer) dostarczył nowe zdjęcia wnętrza galaktyki M82, które ukazują gromady młodych gwiazd jak i źródła wywiewania materii z galaktyki ze spektakularną dokładnością. Obserwacje te przyczyniają się do głębszego zrozumienia złożonych procesów w młodych galaktykach, które aktywnie tworzą gwiazdy, pokazują one, że wywiewanie materii występuje w wielu miejscach w galaktyce nie zawsze związanych z pojedynczymi skupiskami gwiazd.
Subscribe to RSS - M82