Co aktualnie
możemy zaobserwować na
niebie. Informacje dla obserwatorów nieba - i nie tylko: widoczność planet, wschody i zachody Słońca w różnych
miastach w Polsce, roje meteorów
Fazy
Księżyca -nów - 28. III -pierwsza kwadra - 5 III -pełnia - 12 III -ostatnia kwadra - 20 III Widoczność planet
Merkury - wieczorem, od połowy miesiąca; Wenus - wieczorem, na zachodzie; Mars - wieczorem, w Rybach; Jowisz - na wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Panny; Saturn - w drugiej połowie nocy w Strzelcu; Uran - wieczorem w Rybach; Neptun - na porannym niebie
Galaktyka soczewkowata: Typ galaktyk pośredni pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi. W klasyfikacji morfologicznej galaktyk oznacza się ją symbolem S0.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu i Centrum Badań Kosmicznym PAN zapraszają do
wzięcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży
szkolnej pt. „60 lat ery kosmicznej - kierunek Mars” oraz w towarzyszącym mu konkursie plastycznym pt. „Mój nowy marsjański dom”. Prace należy nadsyłać do 15 września 2017 r.
Dr Natalia Zalewska powróciła już z "Marsa" do Polski. Otrzymaliśmy ostatnie zdjęcie wykonane na misji PolMars (EXO17) oraz filmik z okolic bazy MDRS. Misja zakończyła się 26 marca 2017.
To jedna z ostatnich relacji dr Natalii Zalewskiej z pobytu w bazie marsjańskiej na pustyni w Utah. Zdjęcia zostały wykonane 24 marca, a misja zakończyła się 26 marca br.
Dr Natalia Zalewska przesłała kolejną partię zdjęć i krótki komentarz. Niestety, aktualne warunki panujące na pustyni (silne wiatry) powodują przerwy w łączności z habitatem i zrywanie Internetu. Trzeba czekać na "okienko", aby móc skontaktować się z "Ziemią".
Na stronie PolakPotrafi.pl pojawił się projekt pt. "Budowa placówki badawczej do symulacji załogowych misji kosmicznych" - M.A.R.S. czyli Modular Analog Research Station.
Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.
Za nieco ponad dwa tygodnie łazik marsjański studentów Politechniki Wrocławskiej wystartuje w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w USA. Najnowsze dzieło Koła Naukowego Off-Road to pojazdu SCORPION, który dziś wylatuje do Stanów.
Pierwotny ocean na Marsie miał więcej wody niż ziemski Ocean Arktyczny i pokrywał większą powierzchnię planety niż Ocean Atlantycki na Ziemi – tak wskazują opublikowane dzisiaj najnowsze wyniki badań. Międzynarodowy zespół naukowców wykorzystał należący do ESO teleskop VLT, a także instrumenty w W. M. Keck Observatory oraz NASA Infrared Telescope Facility, do monitorowania atmosfery planety i wykonania mapy własności wody w różnych częściach marsjańskiej atmosfery w okresie sześciu lat. Nowe mapy są pierwszymi tego rodzaju opracowaniami. Wyniki ukażą się dzisiaj w internetowym wydaniu czasopisma „Science”.
19. grudnia 2003 roku malutki statek kosmiczny o nazwie Beagle 2 został wypuszczony z pokładu orbitującej wokół Marsa sondy Mars Express. W dniu Bożego Narodzenia lądownik wszedł w atmosferę planety z prędkością 20.000 km/h i od tego momentu słuch po nim zaginął. Najnowsze doniesienia wskazują, że NASA mogła odnaleźć zgubę, która stanowiła część misji prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Curiosity, czyli należąca do NASA misja eksplorująca Marsa od sierpnia 2012 roku, dokonała kolejnego sensacyjnego odkrycia. Tym razem naukowcy donoszą o istnieniu metanu w atmosferze Czerwonej Planety. Na Ziemi źródłem metanu są dużej mierze organizmy żywe, dlatego odkrycie może dowodzić istnienia życia na Marsie! O swoim doniesieniu naukowcy poinformowali na łamach Science.