Merkury

Tranzyt Merkurego w Astrobazie Kruszwica

9 maja 2016 r. w Astrobazie Kopernik w Kruszwicy ok. 260 osób podziwiało Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Było to najważniejsze tegoroczne wydarzenie astronomiczne.

Spojrzenie na Merkurego

9 maja nastąpi przejście (tranzyt) Merkurego przed tarczą Słońca. Będzie ono trwało aż 7 i pół godziny.

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.

Koniec misji Messenger!

Należąca do NASA misja Messenger (ang. Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), czyli posłaniec, właśnie zakończyła swoją pracę - eksplorację Merkurego. 30. kwietnia 2015 roku sonda rozbiła się o powierzchnię planety.

Pole magnetyczne Merkurego, czyli co ma planeta w środku

Merkury
Pole magnetyczne Merkurego na półkuli północnej jest 3 razy silniejsze niż na południowej. Dlaczego? Przecież tak jak Ziemia Merkury to planeta skalista. Okazało się, że ich budowa wewnętrzna znacznie się różni.

Dobre warunki do obserwacji Merkurego

Bliskość Merkurego i Słońca sprawia, że planeta ta jest na co dzień trudna lub wręcz niemożliwa do zaobserwowania na niebie. Jej blask ginie po prostu w promieniach naszej gwiazdy - zarówno po zachodzie, jak i tuż przed wschodem Słońca. W dodatku Merkury nigdy nie znajduje się na tyle daleko od jego tarczy, by móc ukazać nam się w pełni na ciemnym tle nieba. Czasami jednak warunki do jego obserwacji nieco się poprawiają.
Subscribe to RSS - Merkury