Co aktualnie
możemy zaobserwować na
niebie. Informacje dla obserwatorów nieba - i nie tylko: widoczność planet, wschody i zachody Słońca w różnych
miastach w Polsce, roje meteorów
Fazy
Księżyca -nów - 28. III -pierwsza kwadra - 5 III -pełnia - 12 III -ostatnia kwadra - 20 III Widoczność planet
Merkury - wieczorem, od połowy miesiąca; Wenus - wieczorem, na zachodzie; Mars - wieczorem, w Rybach; Jowisz - na wschodnim niebie w gwiazdozbiorze Panny; Saturn - w drugiej połowie nocy w Strzelcu; Uran - wieczorem w Rybach; Neptun - na porannym niebie
Galaktyka soczewkowata: Typ galaktyk pośredni pomiędzy galaktykami eliptycznymi, a spiralnymi. W klasyfikacji morfologicznej galaktyk oznacza się ją symbolem S0.
9 maja 2016 r. w Astrobazie Kopernik w Kruszwicy ok. 260 osób podziwiało Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Było to najważniejsze tegoroczne wydarzenie astronomiczne.
Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.
Należąca do NASA misja Messenger (ang. Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging), czyli posłaniec, właśnie zakończyła swoją pracę - eksplorację Merkurego. 30. kwietnia 2015 roku sonda rozbiła się o powierzchnię planety.
Pole magnetyczne Merkurego na półkuli północnej jest 3 razy silniejsze niż na południowej. Dlaczego? Przecież tak jak Ziemia Merkury to planeta skalista. Okazało się, że ich budowa wewnętrzna znacznie się różni.
Bliskość Merkurego i Słońca sprawia, że planeta ta jest na co dzień trudna lub wręcz niemożliwa do zaobserwowania na niebie. Jej blask ginie po prostu w promieniach naszej gwiazdy - zarówno po zachodzie, jak i tuż przed wschodem Słońca. W dodatku Merkury nigdy nie znajduje się na tyle daleko od jego tarczy, by móc ukazać nam się w pełni na ciemnym tle nieba. Czasami jednak warunki do jego obserwacji nieco się poprawiają.