meteory

Już dziś oglądaj Perseidy!

Sierpniowy rój Perseidów będzie miał maksimum aktywności już dziś, krótko po północy. To dobra okazja na obserwacje deszczu meteorów, ponieważ nocne niebo będzie bezksiężycowe.

Asteroida przeleciała w odległości 34 tysięcy kilometrów od Ziemi

7 września o godzinie 20:18 czasu polskiego (18:18 GMT) asteroida 2014 RC przeleciała w odległości zaledwie około 34 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi – to 10 razy bliżej niż średnia orbita Księżyca oraz wielu sztucznych satelitów geostacjonarnych. Miała wielkość przeciętnego domu mieszkalnego i została odkryta przez astronomów zaledwie kilka dni temu. Naukowcy byli jednak zgodni co do tego, że nie zderzy się ona z naszą planetą.

Pierwsza asteroida odkryta w Nowym Roku

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2014 w ramach prowadzonego obecnie projektu Catalina Sky Survey w pobliżu miasta Tucson w Arizonie zarejestrowano przelot ciała, które zostało sklasyfikowane jako niewielka asteroida. Miała ona wymiary 2 - 3 metrów i była na kursie kolizyjnym z Ziemią.

Nowe wyniki badań meteorytu z Czelabińska

Ślad po przelocie bolidu nad Czelabińskiem
Najnowsze wyniki badań meteorytu z Czelabińska i towarzyszącej mu eksplozji ukażą się w czwartkowym wydaniu czasopisma "Science". Prace badawcze prowadził kilkudziesięcioosobowy zespół naukowców z kilku krajów.

Eksplozja bolidu nad Czelabińskiem

Obszar upadku fragmentów bolidu, który eksplodował nad Czelabińskiem w Rosji 15 lutego 2013 roku
15 lutego w godzinach rannych nad Uralem nastąpił przelot bolidu, a potem jego eksplozja i upadki odłamków meteorytu. Zjawisko zostało sfilmowane przez różne osoby. Przez cały dzień o wydarzeniu informowały media w Polsce i na całym świecie.

Dawne meteoryty a wczesny Układ Słoneczny

Zrozumienie najdawniejszej historii Ziemi - historii od chwili jej powstania z materiału zgromadzonego we wczesnym Układzie Słonecznym aż po stan obecny, w którym Ziemia ma metaliczne jądro, płaszcz i cienką skorupę - wiąże się ściśle z badaniem meteorytów.Nowe badania naukowe w tym temacie skoncentrowane są na jednym szczególnym rodzaju starych meteorytów - tak zwanych diogenitach. Ich przykładowe próbki zostały przebadane różnymi technikami, w tym precyzyjną analizą ich składu, co daje nam wkład w procesy chemiczne, jakie miały miejsce w bardzo młodym Układzie Słonecznym.

Maksimum Perseidów

Radiant Perseidów
Maksimum roju Perseidów będziemy obserwować przed niedzielnym świtem 12 sierpnia. Nie przegap!
Od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują Perseidy, zwane też łzami św. Wawrzyńca. Główne maksimum wystąpi w nocy 11/12 sierpnia. Obserwacjom nie powinien przeszkadzać Księżyc podążający do nowiu. Zapraszam do obserwacji tego słynnego roju - warto będzie zarwać trochę nocy z soboty na niedzielę, by zobaczyć te „spadające gwiazdy”.

Życiodajny meteoryt?

W 2000 roku w taflę skutego lodem kanadyjskiego jeziora Tagish wpadły szczątki bolidu, w składzie którego naukowcy doszukali się związków organicznych
Subscribe to RSS - meteory