Nagroda Nobla

Nobel za wynalezienie niebieskiej diody

Isamu Akasaki, Hiroshi i Amano, Shuji Nakamura
7 października w Sztokholmie ogłoszono nagrody Nobla z fizyki. Otrzymają ją

Isamu Akasaki, Horoshi Amano i Shuji Nakamura


  "for the invention of efficient blue light-emitting diodes which has enabled bright and energy-saving white light sources".

czyli za wynalezienie wydajnej diody emitującej niebieskie światło. Był to brakujący element, który pozwolił na skonstruowanie oszczędnego źródła światła białego.

Nobel z fizyki za odkrycie przyśpieszonej ekspansji Wszechświata

Trzech naukowców, Amerykanie Saul Perlmutter i Adam G. Riess oraz Australijczyk Brian P. Schmidt są lauretami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet uhonorował ich odkrycie przyspieszonego rozszerzania się Wszechświata i dowiedzenie go na podstawie obserwacji gwiazd supernowych.

10 grudnia - wręczenie Nagród Nobla

W październiku 2009 ogłoszono tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. W grudniu nastąpi wręczenie nagród. Przyszły tydzień będzie bardzo pracowity dla noblistów. 7 i 8 XII laureaci wygłoszą swoje noblowskie wykłady. Nagrodzeni z fizyki, chemii i ekonomii będą przemawiać w Aula Magna Uniwersytetu Sztokholmskiego. Wykłady noblistów będą transmitowane na stronie nobelprize.org, a później również dostępne na tej samej stronie. 8 XII odbędzie się koncert noblowski - Sztokholmską Królewska Orkiestra Filharmoniczną dyryguje Yuri Temirkanov.

Nagroda Nobla z Fizyki

Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa to laureaci tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki.

Nobel z fizyki dla astronomów

Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizyki Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Amerykanom: Johnowi C. Mather i George'owi F. Smoot. Obydwaj zasłużyli się w poszukiwaniu dowodów na słuszność teorii Wielkiego Wybuchu. Ich praca oparta jest głównie na pomiarach mikrofalowego promieniowania tła dokonanych przez, wystrzelonego w 1989 roku, satelitę COBE (Cosmic Background Explorer). Na podstawie danych z COBE uzyskano informacje o młodym Wszechświecie, z okresu około 380 000 lat od jego narodzin. Udało się również stworzyć modele ewolucyjne galaktyk i obiektów wielkoskalowych.

Nagrody Nobla z fizyki 2002

Tegoroczni nobliści w dziedzinie fizyki: Raymond Davis (University of Pennsylvania oraz Brookhaven Natl. Lab), Masatoshi Koshiba (University of Tokyo) oraz Riccardo Giacconi (AssociatedUniversities Inc.) przyczynili się do rozwoju dwóch ważnych gałęzi współczesnej astrofizyki. Dzięki nim wiemy więcej na temat neutrin oraz promieniowania rentgenowskiego.

Subscribe to RSS - Nagroda Nobla