NEO

Polska Kampania Poszukiwania Planetoid

Z końcem października zakończyła się Polska Kampania Poszukiwania Planetoid. Polscy uczniowie odkryli pięć nowych planetoid i obserwowali 17 obiektów NEO (Near Earth Objcet - obiekty bliskie Ziemi).

 Spośród 15 polskich szkół, bioracych udzial w kampanii poszukiwania planetoid, 4 może pochwalić się odkryciem planetoidy. Są to:
  • Zespół Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy,
  • Zespół Szkół nr 10 w Toruniu,
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 10 w Poznaniu.

Teleskop Arecibo śledzi potencjalnie groźną asteroidę

W dniu 19 kwietnia w Obserwatorium Arecibo wykonano pomiary metodą radarową asteroidy o nazwie 2005 YU55, która znajduje się na liście obiektów potencjalnie groźnych dla Ziemi. W tym dniu, jak podaje Michael Nolan dyrektor Obserwatorium Arecibo, ta asteroida była w odległości 2,4 miliona kilometrów od Ziemi, co stanowi w przybliżeniu 6-krotną odległość do Księżyca. Teleskop Arecibo znajduje się w okolicach miejscowości Arecibo w Portoryko i korzystają z niego naukowcy z Cornell University przy finansowym wsparciu National Science Foundation (Narodowa Fundacja Nauki).

Lód w sercu asteroidy

Naukowcy, wykorzystując teleskop IRTF, odkryli na powierzchni asteroidy lód wodny oraz związki organiczne oparte na węglu. Odkrycie tej zamarzniętej mieszaniny na jednych z największych obiektów pasa asteroid sugeruje, że niektóre z nich wspólnie z kometami mogły dostarczyć wodę na pierwotną Ziemię.

ESA bada "martwe pole" asteroid

W ciągu ostatnich pięciu tygodni dwie asteroidy przeszły blisko Ziemi w odległości 1.2 oraz 3 odległości do Księżyca. Okazało się, że kolejny asteroid ma szanse 1 na 300 kolizji z Ziemią w roku 2880. Monitorowanie znanych asteroid pozwala astronomom przewidzieć, które obiekty mogą uderzyć w Ziemię. Ale dotyczy to jedynie asteroid, które śledzimy. Co z tymi, które leżą w martwym polu między Słońcem a Ziemią? Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) analizuje w jaki sposób ich misje mogą wesprzeć monitorowanie tych niewidocznych, ale potencjalne niebezpiecznych asteroid.
Subscribe to RSS - NEO