neutrina

Problem emisji neutrin z supernowej SN1987 wyjaśniony?

Wyniki najnowszych obliczeń przeprowadzonych przez Jamesa Fransona z Uniwersytetu w Maryland wskazują, że efekt grawitacji wirtualnych par elektron-pozyton podczas ich poruszania się w przestrzeni może prowadzić do naruszenia zasady równoważności Einsteina. Efekt ten jest zbyt słaby, aby udało się go zmierzyć bezpośrednio, ale byłby w stanie wyjaśnić zagadkowe anomalie obserwowane podczas wybuchu supernowej SN1987.

IceCube odkrył neutrina z kosmosu

IceCube
Ogromny "teleskop" głęboko pod lodem Antarktydy dokonał pierwszych obserwacji neutrin kosmicznych.  Naukowcy z kolaboracji IceCube podkreślają, że detekcja prawie bezmasowych, wysokoenergetycznych  cząstek o zerowym ładunku otwiera nową erę astronomii. Tematyka wykrywania neutrin kosmicznych nie jest nowa. Już od dawna fizycy obserwowali neutrina powstające  w wyniku reakcji jądrowych w Słońcu, a także te powstające w wyniku oddziaływań cząstek promieniowania kosmicznego z jądrami atmosfery.

Nagrody Nobla z fizyki 2002

Tegoroczni nobliści w dziedzinie fizyki: Raymond Davis (University of Pennsylvania oraz Brookhaven Natl. Lab), Masatoshi Koshiba (University of Tokyo) oraz Riccardo Giacconi (AssociatedUniversities Inc.) przyczynili się do rozwoju dwóch ważnych gałęzi współczesnej astrofizyki. Dzięki nim wiemy więcej na temat neutrin oraz promieniowania rentgenowskiego.

Subscribe to RSS - neutrina