New Horizons

Nieznane światy oczami New Horizons, Pluton, Charon, Nix

Historyczny bliski przelot sondy New Horizons obok Plutona i jego księżyców mamy już za sobą. Maksymalne zbliżenie nastąpiło 14. lipca o godzinie 13:49:57 czasu polskiego. Mimo, że od tego zdarzenia upłynął już ponad tydzień echa tego wydarzenia nie milkną. Naukowcy zaangażowani w misję New Horizons stale pracują nad zebranym materiałem badawczym i co chwilę odkrywają ciekawe własności Plutona.

New Horizons coraz bliżej Plutona

Sonda New Horizons znajdując się w odległości 4,8 miliarda kilometrów od Ziemi i zaledwie 4 miliony kilometrów od Plutona wykonała kolejne zdjęcia planety karłowatej. Bliskość sondy do Plutona pozwoliła na uchwycenie niesamowitych szczegółów jego powierzchni.

New Horizons prawdopodobnie odkrył czapę polarną na Plutonie

Należąca do NASA sonda New Horizons zbliża się do swojego pierwszego celu podróży, Plutona. W trakcie swojego długiego lotu, sonda jednak nie jest bezczynna i wykonuje zaplanowane prace badawcze. W dniach od 12. do 18. kwietnia sonda wykonała 13 zdjęć w regularnych odstępach czasu Plutonowi i jego największemu z księżyców, Charonowi. Zdjęcia te złożono w film poklatkowy ukazujący ruch planety i księżyca w trakcie ich wzajemnego obiegania się. Podczas wykonywania zdjęć sonda zmniejszyła swoją odległość do Plutona z 111 mln km do 104 mln km.

Pluton i Charon w tańcu z gwiazdami

Film poklatkowy ukazujący Plutona w tańcu z jego największym księżycem Charonem. Zdjęcia wykonano w okresie od 25. do 31. stycznia.

New Horizons przesyła nowe zdjęcia Plutona

New Horizons
“Te zdjęcia Plutona, wyraźniejsze i wykonane z bliższej odległości niż te w lipcu, ukazują nam coś więcej niż tylko plamkę światła..."

New Horizons wkracza w pierwszy etap spotkania z Plutonem

Należąca do NASA sonda New Horizons rozpoczyna właśnie długo wyczekiwane i historyczne spotkanie z Plutonem. 15 stycznia statek kosmiczny wszedł w pierwszą fazę zbliżania się do planety, aby ostatecznie 14 lipca przelecieć “tuż” obok niej.

New Horizons! Pobudka!

Po prawie dziewięcioletniej podróży i przebyciu niemal 5 miliardów kilometrów, należąca do NASA sonda New Horizons wybudziła się ze stanu hibernacji. Celem misji jest zbadanie w 2015 roku Plutona, a później innych obiektów Pasa Kuipera.

New Horizons, Pluton i co dalej?

Sondy Voyager dostarczyły nam wielu ciekawych zdjęć i informacji na temat zewnętrznych planet-olbrzymów Układu Słonecznego. Voyager 1 zanim rozpoczął podróż poza Układ Słoneczny, odwiedził Jowisza i Saturna, a Voyager 2 dodatkowo zagościł w okolicach Urana i Neptuna. Pluton niestety został pominięty.
Subscribe to RSS - New Horizons