NuSTAR

Astronomowie odnaleźli zaginione czarne dziury

Należący do NASA satelita NuSTAR (ang. Nuclear Spectroscopic Telescope Array) zaobserwował wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskiego pochodzące z pięciu czarnych dziur, które dotychczas były zakryte przez pył i gaz.

NuSTAR zobserwował niewiarygodnie jasną martwą gwiazdę

Astronomowie odkryli pulsującą, martwą gwiazdę, wyświecającą energię około miliona razy większą od Słońca. Obiekt, który został zaobserwowany przez Nuclear Spectroscopic Telescope Array, to najjaśniejszy pulsar jaki kiedykolwiek zaobserwowano.

NuSTAR bada rzadkie zjawisko w jednej z supermasywnych czarnych dziur

Należący do NASA, satelita rentgenowski NuSTAR (ang. Nuclear Spectroscopic Telescope Array) zaobserwował bardzo rzadkie zjawisko, które miało miejsce w pobliżu supermasywnej czarnej dziury. Obszar wokół czarnej dziury świeci bardzo jasno w zakresie promieniowania rentgenowskiego, a większość tego promieniowania pochodzi z tzw. korony, zwartego źródła tuż przy czarnej dziurze. W ciągu zaledwie kilku dni czarna dziura, zwana Markarian 335, przyciągnęła do siebie swoją koronę jeszcze bliżej.

NuStar zajrzał do wnętrza supernowej

Cas A
Mamy nową mapę pozostałości po supernowej Cas A. Rozkład żelaza powinien pokrywać się z rozkładem tytanu, a jedak tak nie jest. Czy to znaczy, że żelazo powstało wcześniej, niż doszło do wybuchu?

Ręka Boga

NuSTAR
NuSTAR zaobserwował mgławica w kształcie ręki. Relatywistyczne cząstki z pulsara uderzają w otaczającą go materię. Czy wyrzucane cząstki oddziałują w tak specyficzny sposób z otaczającym materiałem, czy to sam materiał tworzy kształt dłoni?
Subscribe to RSS - NuSTAR