obserwacje

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie!

Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn razem na niebie! W tym miesiącu będziemy mieli okazję do podziwiania przejściowego zjawiska, jakim jest jednoczesna obecność na niebie aż pięciu planet widocznych z Ziemi gołym okiem.

Spójrz w niebo - Obserwatorium na Suhorze ma kamerę on-line

Suhora
W Obserwatorium na Suhorze w Gorcach działa kamera typu rybie oko dostępna on-line Popatrz!

6 grudnia popatrz na Wenus

Wenus jako Gwiazdę Wieczorną można podziwiać przez cały miesiąc na południowo-zachodnim niebie. Wieczorem w piatek 6.XII. osiągnie maksimum jasności, aż -4.7 magnitudo.

Dobre warunki do obserwacji Merkurego

Bliskość Merkurego i Słońca sprawia, że planeta ta jest na co dzień trudna lub wręcz niemożliwa do zaobserwowania na niebie. Jej blask ginie po prostu w promieniach naszej gwiazdy - zarówno po zachodzie, jak i tuż przed wschodem Słońca. W dodatku Merkury nigdy nie znajduje się na tyle daleko od jego tarczy, by móc ukazać nam się w pełni na ciemnym tle nieba. Czasami jednak warunki do jego obserwacji nieco się poprawiają.

Europejskie Sympozjum ochrony ciemnego nieba

www.ciemneniebo.pl
www.ciemneniebo.pl
W dniach 13-15 września w Bielsku-Białej odbędzie się 12. Europejskie Sympozjum ochrony ciemnego nieba. 

GLOBE at Night – spójrz w niebo i policz gwiazdy

Ruszyła ogólnoświatowa kampania sprawdzania na ile ciemne jest nocne niebo nad nami, a na ile rozświetlają je miejskie światła. Metoda jest prosta: wystarczy policzyć gwiazdy. W akcji, która trwa od 14 stycznia, mogą wziąć udział także Polacy

50 lat U Geminorum

Na początku lat 60-tych XX wieku Wojciech Krzemiński odbywał praktykę w amerykańskich obserwatoriach Licka i Lowella. Z wykorzystaniem nowoczesnych, jak na ówczesne lata, urządzeń Krzemiński prowadził dokładne pomiary jasności nowych karłowatych. Dnia 4 grudnia 1961 roku Wojciech Krzemiński wykonał obserwacje U Geminorum, które pokazały wyraźne zaćmienia powtarzające się z okresem 4 godzin, 14 minut i 45 sekund i jednoznacznie dowiodły istnienia układu podwójnego.

Maraton obserwacyjny w Planetarium w Grudziądzu 20-22.X

W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny. Niezwykły dlatego, że obserwacje będą robione zdalnie za pośrednictwem Internetu. Uczniowie grudziądzkich szkół będą mogli sterować teleskopem o średnicy 40 centymetrów na pustyni w Arizonie (niedaleko Phoenix) oraz jednym z największych na świecie teleskopów - 2 metrowym teleskopem na Hawajach.

Nobel z fizyki za odkrycie przyśpieszonej ekspansji Wszechświata

Trzech naukowców, Amerykanie Saul Perlmutter i Adam G. Riess oraz Australijczyk Brian P. Schmidt są lauretami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Komitet uhonorował ich odkrycie przyspieszonego rozszerzania się Wszechświata i dowiedzenie go na podstawie obserwacji gwiazd supernowych.

"Bomby zegarowe" w Drodze Mlecznej

Nowe badania astronomiczne wskazują, że zwalnianie rotacji starych gwiazd może prowadzić do eksplozji takich, jak w przypadku supernowych typu Ia.

Letnie imprezy w Izerskim Parku Ciemnego Nieba

Tegoroczne lato będzie obfitować w astronomiczne wydarzenia organizowane w Górach Izerskich w Parku Ciemnego Nieba. W lipcu i w sierpniu po obu stronach granicy - w Czechach w Jizerce, w Polsce w Orlu - będzie można wziąc udział w teleskopowych obserwacjach Słońca, w "Gwiezdnych nocach", posłuchać wykładów z astronomii, obserwowac nocne niebo i upiec kiełbaski przy ognisku. Szczegółowe informacje na stronie www.izera-darksky.eu. Jeśli masz pytania, napisz do pi@astro.uni.wroc.pl

Było nam dane Słońca zaćmienia

W środę 4 stycznia od 8 rano, czyli od momentu wschodu naszej Gwiazdy, aż do godz. 11 mogliśmy cieszyć nasze oczy (zaopatrzone w odpowiednią ochronę) pięknymi widokami zaćmienia Słońca. Niestety, nie w całej Polsce pogoda dopisała - chmury spowiły Poznań i Toruń, ale mieszkańcy Krakowa, Warszawy czy Gdańska mieli okazję do zrobienia pięknych zdjęć.

Kometa czerwcowego nieba

Obserwatorzy na północnej półkuli musieli długo czekać na możliwość podziwiania gołym okiem komety z wyraźnym warkoczem. Przy odrobinie szczęścia ich oczekiwanie zostanie wynagrodzone jeszcze w tym miesiącu. Na północnym niebie pojawi się kometa C/2009 R1 zwana McNaught. Obserwatorzy będą mogli ją oglądać gołym okiem, przy pomocy lornetki, a także z wykorzystaniem teleskopu. Nawet przez średniego rozmiaru teleskop warkocz komety będzie wyglądał jak niebieski, zagięty do góry miecz.

Pobliska czarna dziura słaba i nieprzewidywalna

W ciągu ostatnich 10-ciu lat Rentgenowskie Obserwatorium NASA Chandra wielokrotnie obserwowało Galaktykę Andromedy. Łącznie uzyskano prawie milion sekund obserwacji, co jak dotąd stanowi unikalny zestaw danych dający informacje na temat ewolucji najbliższej supermasywnej czarnej dziurze znajdującej się poza granicami naszej Galaktyki.

Narodziny gwiazdy

Korzystanie z ogromnego teleskopu stojącego na hawajskim wulkanie Mauna Kea to z pewnością marzenie niejednego amatora nocnego nieba. Ostatnio spełniło się ono dla grupy astronomów-amatorów z kanadyjskiej prowincji Quebec. Uzyskali oni rzadką możliwość użycia jednego z największych teleskopów na Ziemi, 8 - metrowego Gemini. Taka sposobność została przez nich wykorzystana do najbardziej wnikliwych obserwacji gwiezdnego matecznika, jakie były kiedykolwiek prowadzone. Całe przedsięwzięcie było rezultatem ogólnonarodowego konkursu przeprowadzonego w Kanadzie. Zadaniem uczestników było przygotowanie proposalu obserwacji przy użyciu teleskopu Gemini. [proposal to projekt obserwacyjny - "podanie" o przydzielenie czasu obserwacyjnego na konkretnym instrumencie do przeprowadzenia obserwacji. Powinny się w nim znaleźć szczegółowy opis projektu, uzasadnienie jego celowości oraz przedstawienie spodziewanych, istotnych wyników naukowych. Ponadto należy przedstawić szczegółowy plan obserwacji. Termin ten nie uzyskał jeszcze swego polskiego odpowiednika. - przyp. MW] "Nasza grupa wiedziała, iż ten obiekt jest niezwykły i nie był wcześniej poddany szczegółowym obserwacjom przy pomocy dużego teleskopu w rodzaju Gemini" - powiedział Gilbert St-Onge, członek klubu zgłaszającego proposal - "Coś mi się zdaje, że nie tylko wykonaliśmy ładne zdjęcie, ale również dostarczyliśmy zawodowcom nieco nowych, wartościowych danych!"

Strony

Subscribe to RSS - obserwacje