ogólna teoria względności

Czarna dziura i fotony, czyli Czytelnik pyta

Czarna dziura ma tak silną grawitację, że nawet fotony poruszające się z prędkością światła nie mogą od niej uciec, czyli siła musi być większa. Czy w takim razie foton wpadający do czarnej dziury z prędkością światła jest przyciągany dodatkowo tą większą siłą a co za tym idzie porusza się szybciej od światła?

Krótka odpowiedź jest następująca: foton wpadający do czarnej dziury nie zostanie przyspieszony do prędkości nadświetlnej dlatego, że nie działa na niego przyspieszająca siła (foton ma zerową masę, więc w ogóle nie można go przyspieszyć) lecz

Rozwiązanie zagadki tajemniczego promieniowania z okolic czarnych dziur

W swych najnowszych badaniach astrofizycy z John's Hopkins University, NASA, i Rochester Institute of Technology dowodzą, że rozrzut pomiędzy teorią a obserwacjami dotyczącymi czarnych dziur może być wyjaśniony procesem opadania gazu po torze spiralnym. To prowadzi do silnej emisji promieniowania X.

Einstein miał rację

Astronomowie użyli Bardzo Dużego Teleskopu (należącego do ESO), a także radioteleskopów z całego świata, aby znaleźć i zbadać dziwaczną gwiezdną parę składającą się z najbardziej masywnej gwiazdy neutronowej odkrytej do tej pory, okrążającej białego karła. Ten nowy, dziwny układ podwójny pozwala na testy teorii grawitacji Einsteina – ogólnej teorii względności – w sposób, jaki nie był wcześniej dostępny. Jak dotąd nowe obserwacje idealnie zgadzają się z przewidywaniami teorii względności, natomiast są niezgodne z niektórymi alternatywnymi teoriami. Wyniki ukazały się 26 kwietnia 2013 r. w czasopiśmie Science.
Subscribe to RSS - ogólna teoria względności