Pluton

New Horizons coraz bliżej Plutona

Sonda New Horizons znajdując się w odległości 4,8 miliarda kilometrów od Ziemi i zaledwie 4 miliony kilometrów od Plutona wykonała kolejne zdjęcia planety karłowatej. Bliskość sondy do Plutona pozwoliła na uchwycenie niesamowitych szczegółów jego powierzchni.

New Horizons prawdopodobnie odkrył czapę polarną na Plutonie

Należąca do NASA sonda New Horizons zbliża się do swojego pierwszego celu podróży, Plutona. W trakcie swojego długiego lotu, sonda jednak nie jest bezczynna i wykonuje zaplanowane prace badawcze. W dniach od 12. do 18. kwietnia sonda wykonała 13 zdjęć w regularnych odstępach czasu Plutonowi i jego największemu z księżyców, Charonowi. Zdjęcia te złożono w film poklatkowy ukazujący ruch planety i księżyca w trakcie ich wzajemnego obiegania się. Podczas wykonywania zdjęć sonda zmniejszyła swoją odległość do Plutona z 111 mln km do 104 mln km.

Star Trek na księżycach Plutona

W lipcu sonda New Horizons przeleci obok Plutona i jego księżyców. Dzięki temu będzie można wykonać mapę powierzchni tych obiektów z nieosiągniętą dotychczas dokładnością. Po raz pierwszy ujrzymy kratery, góry, doliny i inne elementy krajobrazu Plutona oraz jego księżyców. Już dziś naukowy planują, według jakiego klucza będą nazywać odkrywane elementy krajobrazu planety i księżyców.

Pluton i Charon w tańcu z gwiazdami

Film poklatkowy ukazujący Plutona w tańcu z jego największym księżycem Charonem. Zdjęcia wykonano w okresie od 25. do 31. stycznia.

New Horizons przesyła nowe zdjęcia Plutona

New Horizons
“Te zdjęcia Plutona, wyraźniejsze i wykonane z bliższej odległości niż te w lipcu, ukazują nam coś więcej niż tylko plamkę światła..."

New Horizons wkracza w pierwszy etap spotkania z Plutonem

Należąca do NASA sonda New Horizons rozpoczyna właśnie długo wyczekiwane i historyczne spotkanie z Plutonem. 15 stycznia statek kosmiczny wszedł w pierwszą fazę zbliżania się do planety, aby ostatecznie 14 lipca przelecieć “tuż” obok niej.

New Horizons! Pobudka!

Po prawie dziewięcioletniej podróży i przebyciu niemal 5 miliardów kilometrów, należąca do NASA sonda New Horizons wybudziła się ze stanu hibernacji. Celem misji jest zbadanie w 2015 roku Plutona, a później innych obiektów Pasa Kuipera.

New Horizons, Pluton i co dalej?

Sondy Voyager dostarczyły nam wielu ciekawych zdjęć i informacji na temat zewnętrznych planet-olbrzymów Układu Słonecznego. Voyager 1 zanim rozpoczął podróż poza Układ Słoneczny, odwiedził Jowisza i Saturna, a Voyager 2 dodatkowo zagościł w okolicach Urana i Neptuna. Pluton niestety został pominięty.

Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała nazwy księżycom Plutona, zgodnie z głosowaniem internautów

Pluton i jego pięć księżyców
Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) nadała oficjalne nazwy dwóm nowym księżycom Plutona, akceptując propozycje z prowadzonego w internecie plebiscytu. Nowe księżyce będą od tej pory nazywane Cerber (Kerberos) oraz Styks (Styx).

Wyniki konkursu na nazwy dla księżyców Plutona

W ubiegłym miesiącu ogłoszono konkurs na nowe nazwy dla niedawno odkrytych satelitów Plutona (link). Wybory te właśnie się zakończyły. Jakie imiona przypadną księżycom, dotychczas noszącym robocze nazwy P4 i P5 ?

Internauci wybierają nazwy dla księżyców Plutona

Instytut SETI (www.seti.org) organizuje anonimową ankietę online, w której każdy z nas może pomóc w wymyśleniu i wyborze nazw dla dwóch nowo odkrytych satelitów Plutona - planety karłowatej znajdującej się na obrzeżach Układu Słonecznego. Naukowcy znaleźli je w latach 2011 i 2012. Jak dotychczas nazywa się je nazwami „roboczymi” P4 i P5, ale w planie jest nadanie im bardziej ludzkich mian.

Daleka Eris - bliźniacza siostra Plutona

Z nowych badań naukowców z ESO, Garching (Niemcy) wynika, że planetki Pluton i Eris są w zasadzie tego samego rozmiaru. Eris jest jednak o 27% cięższa niż Pluton. Astronomowie po raz pierwszy dokładnie zmierzyli średnicę karłowatej planety Eris. Dokonano tego podczas jej tranzytu przez tarczę słabo świecącej gwiazdy. Miało to miejsce pod koniec 2010 roku, a do obserwacji wykorzystano teleskopy zlokalizowane na terenie Chile, w tym m.in. Belgian TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope (TRAPPIST) z obserwatorium ESO (European Southern Observatory). Z wykonanych obserwacji wynika, iż Eris jest niemal idealnie podobna do Plutona pod względem rozmiarów. Zdaje się mieć ponadto powierzchnię odbijającą większość padającego na nią światła, co sugeruje, że może być pokryta grubą warstwą lodu.

Nowa mapa Plutona: nieoczekiwana zmienność

Teleskop Hubble'a w latach 2002 - 2003 wykonał liczne zdjęcia powierzchni Plutona. Zdjęcia te zostały niedawno skompilowane do najbardziej aktualnejmapy tej karłowatej planety. Widać na niej wyraźnie, że Pluton, mimo że jest jedynie malutkim, lodowym globem na obrzeżach Układu Słonecznego, podlega sezonowym zmianom. Zdjęcia przedstawiają poczerwienienie części planety oraz znaczne pojaśnienie jej północnej półkuli, oświetlanej przez Słońce. Zmiany te są najprawdopodobniej rezultatem sublimacji powierzchniowej warstewki lodu na aktualnie oświetlanym biegunie planety oraz, odpowiednio, zamarzaniem cieczy na biegunie przeciwległym, podczas długiego, trwającego 248 ziemskich lat roku na Plutonie.

Nowe Horyzonty

19 stycznia 2006 z Przylądka Canaveral na Florydzie odpalono rakietę Atlas V, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek New Horizons (pl. Nowe Horyzonty) rozpoczynając tym samym amerykańską misję dotarcia do obrzeży Układu Słonecznego.

Jak zimny jest Pluton?

Oczywistym jest fakt, że im planeta leży dalej od Słońca tym jest zimniejsza. Dotyczy to także Plutona – ostatniej planety (czy też ciała z pasa Kuipera, które póki co jest traktowane jako planeta) w naszym Układzie Słonecznym. Położone 30 razy dalej od Słońca niż Ziemia Pluton i Charon (naturalny satelita Plutona) otrzymują bardzo niewielką dawkę promieniowania słonecznego. Ze współczesnych modeli teoretycznych dotyczących temperatury Plutona wynikało jednak, że powinien on być jeszcze chłodniejszy niż dotąd przyjmowana wartość teoretyczna 53K.

Strony

Subscribe to RSS - Pluton