pole magnetyczne

Studentka odkrywa tuby plazmy unoszące się nad powierzchnią Ziemi

Najnowsze obserwacje radiowe nareszcie potwierdziły przewidywania teorii, która liczy już sobie 60 lat! Autorka badań, która wymyśliła sposób jak tego dokonać i zbadać ziemskie pole magnetyczne w trzech wymiarach, jest studentką jednego z australijskich uniwersytetów.

Lewoskrętne, kosmiczne pole magnetyczne może wyjaśniać kwestię brakującej antymaterii

Nowe obserwacje przeprowadzone przez Teleskop Fermi sugerują możliwe wyjaśnienie braku dostatecznej ilości przewidywanej antymaterii. Odkrycie istnienia „lewoskrętnego” pola magnetycznego, które przenika cały Wszechświat, może wyjaśnić jego wielką tajemnicę – brak symetrii w zakresie ilości materii – antymaterii. Zespół naukowców kierowany przez Tanmay Vachaspati z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie ogłosił właśnie swe odkrycie na łamach prestiżowego pisma astronomicznego Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Pole magnetyczne Merkurego, czyli co ma planeta w środku

Merkury
Pole magnetyczne Merkurego na półkuli północnej jest 3 razy silniejsze niż na południowej. Dlaczego? Przecież tak jak Ziemia Merkury to planeta skalista. Okazało się, że ich budowa wewnętrzna znacznie się różni.

Zamiana biegunów Ziemi może nastąpić znacznie wcześniej

Pole magnetyczne Ziemi to nasza naturalna osłona przed groźnym promieniowaniem wysyłanym ze Słońca. Według danych zebranych przez sieć trzech satelitów "Swarm", w ciągu ostatnich 6-ciu miesięcy ziemskie pole magnetyczne znacznie osłabło!

Zbadano galaktyczne pole magnetyczne

IBEX
Żyjemy w bąblu heliosfery. Gdyby nie ona, to promieniowanie kosmiczne i galaktyczne pole magnetyczne dostałoby nas w swoje ręce. Co dzieje się na granicy heliosfery? Naukowcy opublikowali wyniki niezależnych pomiarów potwierdzające jedno z kluczowych odkryć misji IBEX.

Tajemniczy magnetar z jednym z najsilniejszych pól magnetycznych we Wszechświecie

magnetar
Grupa astronomów wykorzystująca teleskop ESA XMM-Newton dokonała odkrycia jednego z najpotężniejszych znanych pól magnetycznych we Wszechświecie. Co ciekawe, dotąd uważano że obiekt znany jako SGR 0418+5729 ma nadzwyczaj słabe pole magnetyczne.

Najsilniejsze pole magnetyczne we Wszechświecie

niestabilnosc
Symulacje numeryczne przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Alberta Einsteina (Albert Einstein Institute, AEI) po raz pierwszy pokazały pojawienie się niestabilności wewnątrz gwiazdy neutronowej, w wyniku której pojawia się bardzo silne pole magnetyczne. Możliwe, że pole to jest kluczowym składnikiem procesu odpowiedzialnego za generację dużej ilości promieniowania podczas jednego z najjaśniejszych wychuchów obserwowanych we Wszechświecie.

Voyager 1 na "magnetycznej autostradzie" na krańcach Układu Słonecznego

Voyager 1 na „magnetycznej autostradzie”
Amerykańska sonda kosmiczna Voyager 1 znalazła się w nowym obszarze na krańcach Układu Słonecznego. Naukowcy z NASA przypuszczają, że jest to już końcowa strefa naszego układu planetarnego i porównują jej własności do „magnetycznej autostrady” dla naładowanych cząstek.

Pole magnetyczne rządzi?

Młode gwiazdy i planety rodzą się w trakcie zapadania się ogromnych obłoków gazu międzygwiazdowego i pyłu. W wyniku tego procesu powstają gwiezdne żłobki, które znamy z astronomicznych zdjęć przedstawiających kolorowe mgławice rozświetlone przez młode, dopiero co, powstałe gwiazdy.
Subscribe to RSS - pole magnetyczne