polscy astronomowie

Podbój kosmosu przez Polaków rozpoczął się we Wrocławiu w 1969 roku

Pierwsza polska aparatura kosmiczna powstała w CBK PAN we Wrocławiu i w 1970 r. poleciała w Kosmos na wysokość 500km.

Grzegorz Sitarski (1932-2015) - Wspomnienia mechanika niebieskiego

Tydzień po swoich 83 urodzinach, 20 lutego odszedł od nas prof. Grzegorz Sitarski. Dziś 12 marca świętowałby swoje imieniny. 3 lata temu składaliśmy mu życzenia w Piwnicach, w Centrum Astronomii UMK, gdzie przyjechał wspominać wraz z nami prof. Władysława Dziewulskiego w 50. rocznicę śmierci współtwórcy toruńskiej astronomii.

Zmarł prof. Janusz Kałużny

Dzisiaj 6 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Janusz Kałużny.

Dr Henryk Chrupała (1938-2015)

W wieku 77 lat zmarł w Katowicach dr Henryk Chrupała, wieloletni członek PTA i PTMA, b. dyrektor Planetarium Śląskiego, wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Astronomicznej.

Konrad Rudnicki (1926 - 2013)

12 listopada minie pierwsza rocznica śmierci prof. Konrada Rudnickiego Był astronomem, teologiem, duchownym starokatolickim. Zmarł w 88 roku życia i 55 roku kapłaństwa. W pierwsza rocznicę śmierci wspomina profesora jego uczeń i przyjaciel dr Bogdan Wszołek.

Zmarł prof. Antoni Opolski

17 marca zmarł prof. Antoni Opolski, nestor polskich astronomów.

"Nowe opowiadania starego astronoma"

Nakładem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego ukazała się książka pt. "Nowe opowiadania starego astronoma", która jest kontynuacją zbioru felietonów profesora Józefa Smaka o różnych zagadnieniach astronomicznych. Książka jest dostępna w sklepie internetowym w cenie 35 zł. Polecamy jej zakup i lekturę!
Subscribe to RSS - polscy astronomowie