pozostałość po supernowej

Dane rentgenowskie dobrze zabezpieczone na przyszłość!

Archiwizowanie danych astronomicznych to nic innego jak zabezpieczanie ich na przyszłość - nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale i astronomów, którzy być może zechcą z nich skorzystać już za kilka lat. Troska o takie dane staje się szczególnie istotna w przypadku współczesnych i zarazem bardzo nowoczesnych teleskopów.

Odporna gwiazda przeżyła wybuch supernowej

Gdy masywnej gwieździe wyczerpie się całe paliwo, zapada się ona w sobie pod wpływem grawitacji, a następnie eksploduje jako supernowa. Wybuch taki jest bardzo silny, możliwe jest jednak jak się okazuje, że drugi składnik układu podwójnego gwiazd może go przetrwać. Zespół astronomów analizujący dane z Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra znalazł właśnie jedną z takich „silnych” gwiazd.

NuStar zajrzał do wnętrza supernowej

Cas A
Mamy nową mapę pozostałości po supernowej Cas A. Rozkład żelaza powinien pokrywać się z rozkładem tytanu, a jedak tak nie jest. Czy to znaczy, że żelazo powstało wcześniej, niż doszło do wybuchu?

Wskazówki do tajemniczego pochodzenia promieniowania kosmicznego

Pozostałość po supernowej SN 1006
Nowe, bardzo dokładne obserwacje za pomocą należącego do ESO Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) dotyczą pozostałości po supernowej sprzed tysiąca lat i ujawniają wskazówki na temat pochodzenia promieniowania kosmicznego. Po raz pierwszy obserwacje sugerują występowanie szybko poruszających się cząstek w pozostałości po supernowej, które mogły być prekursorami promieniowania kosmicznego. Wyniki ukazały się 14 lutego 2013 roku w czasopiśmie „Science”.
Subscribe to RSS - pozostałość po supernowej