projekty

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc!

Naukowcy szukają chętnych do symulowanego lotu na Księżyc! Projekt trwa dwa tygodnie i rusza już tego lata. Sprawdź!

Nowinki z Hands On Universe

30 kwietnia mija termin rejestracji na warsztaty Hands-On Universe i na warsztaty Galileo Teacher Training Program. Informacje o warsztatach i procedurze rejestracji znajda Państwo tutaj:
http://www.pl.euhou.net/index.php?option=com_content&task=view&id=226&Itemid=169

 Polecamy także proste doświadczenie, opisane przez pana Bogusława Malańskiego, "Modelowanie zakrzywionej czasoprzestrzeni":

Pomóż nam odnaleźć planety wokół innych gwiazd

Od miesiąca na stronie http://www.odkrywcyplanet.pl/ działa polska wersja projektu Planet Hunters.

Maraton obserwacyjny w Planetarium w Grudziądzu 20-22.X

W Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym (PiOA) w Grudziądzu zaplanowano w tym tygodniu niezwykły maraton obserwacyjny. Niezwykły dlatego, że obserwacje będą robione zdalnie za pośrednictwem Internetu. Uczniowie grudziądzkich szkół będą mogli sterować teleskopem o średnicy 40 centymetrów na pustyni w Arizonie (niedaleko Phoenix) oraz jednym z największych na świecie teleskopów - 2 metrowym teleskopem na Hawajach.

Zooniverse - projekt Milky Way

Na stronie youtube można znaleźć krótki samouczek dotyczący interfejsu Milky Way Project, który jest częścią projektu Zooniverse.

Rysuj bańki, wspomagaj astronomię!

Jeśli jesteście zainteresowani czynnym udziałem w rozwoju astronomii, to ta informacja jest właśnie dla Was. Nowy projekt Milky Way Project czeka na ludzi, którzy lubią przeglądać astronomiczne zdjęcia i wyszukiwać na nich ciekawe obiekty.

Polska wersja witryny internetowej Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO

Mimo, że nasz kraj nie należy do ESO, to ta jedna z największych na świecie organizacji do badań astronomicznych zdecydowała się na przetłumaczenie na język polski swojej witryny internetowej. Europejskie Obserwatorium Południowe ESO to międzynarodowa organizacja zrzeszająca 15 krajów europejskich. Należą do niej Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.

Projekt Ozma: Początki SETI

Jedna z lepszych scen w thrillerze science-fiction Kontakt przedstawia astronomkę Ellie Arroway (graną przez Jodie Foster) siedzącą przed laptopem i wsłuchującą się w sygnał radiowy pochodzący od obcych. Jej radioodbiornik to znajdująca się kilkaset metrów od niej grupa ogromnych radioteleskopów Very Large Array.

Pierwsza taka supernowa!

W 2007 roku automatyczne teleskopy zaobserwowały wyjątkowo jasną i długotrwałą supernową. Jej skład chemiczny oraz fakt, że pojawiła się w pobliskiej galaktyce karłowatej mogą świadczyć, że jest to gwiazda podobna do pierwszych gwiazd powstałych we Wszechświecie.
Subscribe to RSS - projekty