radioteleskopy

Trwa budowa nowego największego radioteleskopu na świecie

Konstruktorzy chińskiego radioteleskopu FAST mają za sobą ważny etap prac! Budowa instrumentu trwa od roku 2011, jednak właśnie teraz ukończono rozmieszczanie jego głównych paneli konstrukcyjnych. Radioteleskop nosi nazwę FAST (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope).

Drony pomogą w kalibracji radioteleskopów

Czasza radioteleskopu, choć wykonana z bardzo dobrą precyzją, zawsze zniekształca sygnał i powoduje, że w obserwacjach pojawiają się zburzenie pierwotnego obrazu.

POLFAR podpisał umowę – powstaną trzy polskie stacje LOFARA!

W środę, 11. czerwca 2014 roku przedstawiciele ASTRONu oraz polskiego konsorcjum POLFAR podpisali umowę dotyczącą budowy trzech polskich stacji na północy, zachodzie i południu Polski.

W Polsce powstaną trzy stacje LOFARa!

LOFAR
W lipcu tego roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka podjęła decyzję o finansowaniu polskiego udziału w międzynarodowym projekcie LOFAR.

Powstał film o sieci radioteleskopów VLA

Kadr z filmu “Beyond the Visible: The Story of the Very Large Array”
Od kilku dni w internecie dostępny jest nowy film dokumentalny o sieci radioteleskopów Very Large Array (VLA), który przygotowało amerykańskie National Radio Astronomy Observatory (NRAO). Narratorką produkcji jest aktorka Judie Foster, odtwórczyni głównej roli w filmie „Kontakt”, który był kręcony m.in. w VLA.

Zaobserwowano wyjątkowo silne rozbłyski radiowe

Astronomowie zaobserwowali niedawno cztery wysokoenergetyczne błyski radiowe, trwające przez kilka milisekund i przybywające do nas z obszaru odległego o miliardy lat świetlnych.

Obserwacje radiowe w praktyce

RT-4
W Orionie pisaliśmy niedawno o nowych doniesieniach tygodnika "Science", dotyczących zmierzenia odległości do układu podwójnego SS Cygni. Skupiliśmy się wówczas na naukowej stronie odkrycia.

LOFAR odkrywa nową gigantyczną radiogalaktykę

radiogalaktyka odkryta przez LOFAR
Zespół astronomów kierowany przez dr Georga Healda z holenderskiego instytutu radioastronomii ASTRON odkrył nieznaną wcześniej, gigantyczną radiogalaktykę. Obiekt ten został znaleziony dzięki użyciu potężnego, międzynarodowego interferometru radiowego LOFAR, zaprojektowanego i zbudowanego przez ASTRON. Zespół wykonuje aktualnie LOFAR-em pierwszy przegląd całego nieba (tzw. MSSS - Multi-frequency Snapshot Sky Survey).

Inauguracja ALMA zwiastuje nową erę odkryć

Zdjęcie lotnicze sieci ALMA
Dzisiaj w odległej części Andów Chilijskich, podczas oficjalnej ceremonii, otwarto Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Wydarzenie to oznacza ukończenie wszystkich głównych systemów gigantycznego teleskopu i formalne przejście z fazy budowy projektu do w pełni rozwiniętego obserwatorium. ALMA jest partnerstwem pomiędzy Europą, Ameryką Północną i Azją Wschodnią, we współpracy z Chile.

Zmarł astronom Bernard Lovell, twórca radioteleskopu w Jodrell Bank

Bernard Lovell
Uniwersytet w Manchesterze poinformował, że 6 sierpnia 2012 roku w wieku 98 lat zmarł Sir Bernard Lovell, emerytowany profesor radioastronomii, twórca Obserwatorium Jodrell Bank w Cheshire (Wielka Brytania) i inicjator budowy 76-metrowego radioteleskopu, który po wybudowaniu był największy na świecie, a obecnie jest trzeci pod względem wielkości wśród w pełni sterowalnych radioteleskopów.

APEX wziął udział w najdokładniejszych obserwacjach w historii

Artystyczna wizja kwazara 3C 279
Międzynarodowy zespół astronomów zaobserwował serce odległego kwazara z niesamowitą rozdzielczością, dwa miliony razy lepszą niż zdolności ludzkiego oka. Obserwacje wykonano łącząc po raz pierwszy teleskop Atacama Pathfinder Experiment (APEX) z dwoma innymi na różnych kontynentach. To ważny krok w kierunku naukowego wyzwania w projekcie „Teleskop Horyzontu Zdarzeń” – wykonania obrazów supermasywnych czarnych dziur: w centrum naszej własnej galaktyki i w innych galaktykach.

Wybrano lokalizację dla interferometru radiowego SKA

Wybrano lokalizację dla największego radioteleskopu na świecie. Po długich obradach członkowie Organizacji SKA (Square Kilometer Array) zdecydowali się na podwójną lokalizację anten tego największego na świecie interferometru radiowego. Zostaną one zbudowane na południu Afryki oraz w Australii.

Razem dla Heveliusa

21 października rektor UMK prof. Andrzej Radzimiński i rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy radioteleskopu Hevelius. Obie uczelnie zobowiązały się do współpracy przy zaprojektowaniu i stworzeniu radioteleskopu Hevelius i budowy wokół niego Centrum Inżynierii Kosmicznej. List intencyjny dotyczy przygotowania koncepcji technicznej i organizacyjnej, propozycji lokalizacji i poszukiwania funduszy. Radioteleskop miałby być gotowy w 2015 r.

ALMA działa! Pierwszy obraz z najpotężniejszego teleskopu pracującego w dziedzinie podczerwieni

Najnowocześniejsze i najbardziej zaawansowane w dziejach ludzkości naziemne obserwatorium Atacama Large Millimeter/submillimeter Array, w skrócie ALMA, zostało niedawno oficjalnie otwarte. Obserwatorium jest nadal w trakcie budowy, ale już pierwszy obraz wykonany przy użyciu tego instrumentu ukazuje Wszechświat jakiego dotychczas nie mogliśmy zobaczyć. Tysiące naukowców z całego świata starało się o to, by być pierwszymi badaczami, którzy będą mogli obserwować jedne z najciemniejszych, najzimniejszych, najdalszych i najbardziej skrytych tajemnic kosmosu, przy wykorzystaniu tego najnowszego astronomicznego narzędzia.

Dzięki Apertif radioastronomowie zobaczą więcej!

Jednoczesne obserwacje dwóch oddalonych od siebie źródeł zapoczątkowały nową erę w radioastronomii.

Strony

Subscribe to RSS - radioteleskopy