Saturn

Dione, pierścienie, cienie, Saturn

Co się dzieje na tym dziwnym zestawieniu księżyca i jego planety? Widać tu piękne cienie pierścieni.

Czytaj więcej na stronach APOD.pl.

Narodziny nowego satelity Saturna

Sonda NASA, Cassini, udokumentowała powstawanie niewielkiego obiektu wewnątrz lodowych pierścieni Saturna, który może być jego nowym księżycem. Odkrycie to może nam również dostarczyć ciekawych wskazówek na temat procesów związanych z tworzeniem się znanym nam już księżyców planet.

Unikalne zdjęcie Saturna razem z Ziemią

Saturn razem z Ziemią
NASA opublikowała nowe zdjęcie Saturna, wykonane przez sondę Cassini. Fotografia jest unikalna, bowiem widać na niej także Ziemię, Marsa i Wenus.

Aktywność słoneczna wpływa na atmosferę Tytana

Tytan – największy spośród satelitów Saturna – ma gęstą atmosfere i jonosferę. Wyniki misji Cassini pokazały, że gęstość jonosfery zależy od jedenastoletniego cyklu aktywności słonecznej.

Deszcz z pierścieni Saturna

Finansowane przez NASA obserwacje słynnym teleskopem z Obserwatorium Kecka na Hawajach, prowadzone obecnie przez Uniwersytet w Leicester, w Anglii, dotyczyły ostatnimi czasy między innymi „deszczu” z naładowanych cząsteczek wody, obserwowanego w atmosferze Saturna, „padającego” z jego pierścieni. Zauważono, że zasięg takiego pierścieniowego deszczu jest znacznie większy, niż wcześniej sądzono, i pada on na dużych obszarach powierzchni gazowego olbrzyma. Ma to wpływ na skład i układ temperatur w górnej części atmosfery Saturna.

Burza na Saturnie, która dogoniła samą siebie

Wielka burza na Saturnie sfotografowana przez sondę Cassini
Sonda Cassini zaobserwowała wielką burzę z błyskawicami na Saturnie, która okrążyła całą planetę, a na dodatek początkowa część burzy dogoniła poruszającą się wolniej część tylną. W swoim komunikacie NASA porównuje to do mitycznego węża Uroborosa, który zjada swój własny ogon.

Cassini mierzy grawitację Enceladusa

Kosmiczna sonda Cassini z sukcesem zakończyła 26-godzinne obserwacje, które miały na celu zbadanie grawitacji Enceladusa, jednego z księżyców Saturna. Dane, które zostały przesłane na Ziemię, pozwolą naukowcom na poznanie i zrozumienie wewnętrznej budowy księżyca oraz jego struktury.

Podczerwony pierścień Saturna

Dane z Kosmicznego Teleskopu Spitzera ukazały świecący w podczerwieni ogromny, szeroki pierścień wokół Saturna otaczający go w odległości od 6 do 18 mln km. Podczerwony pierścień nachylony jest pod kątem 27 stopni do głównej płaszczyzny pierścieni. Jeden z najdalszych księżyców Saturna, Phoebe, okrąża planetę zanurzony wewnątrz wielkiego pierścienia i prawdopodobnie zasila go w materiał.

Heksagonalna chmura na Saturnie

Przelatując nad północnym obszarem Saturna sonda Cassini uzyskała obraz niezwykle symetrycznej struktury. Jest nim obłok znajdujący się w pobliżu bieguna Saturna, który przybrał zdumiewający kształt sześciokąta.

Jeziora na Tytanie

Naukowcy zajmujący się planetami donieśli niedawno o odkryciu jezior w okolicy południowego bieguna Tytana, największego księżyca Saturna. Wygląda na to, że również na północnej jego półkuli znajdują się duże obszary ciekłej cieczy. Nie jest to oczywiście woda czy lód ale ciekły metan lub etan. Jeziora, czy może morza odkryto za pomocą jednego z radarów zainstalowanych na sondzie Cassini podczas jej ostatniego przelotu nad północnym biegunem Tytana. Na obrazach radiowych ciecz objawia się w postaci ciemnych plam co oznacza, że ich powierzchnia jest gładka. Największe z jezior ma około 100 000 kilometrów kwadratowych, jest to mniej więcej tyle ile posiada największe z amerykańskiej grupy Wielkich Jezior - Jezioro Górne.

Niebieski pierścień Urana

Odkryto nowy, niebieski pierścień otaczający Uran w odległości 97700 km od centrum planety. Jest on podobny do najbardziej zewnętrznego pierścienia E Saturna i stał się drugim takim w Układzie Słonecznym.

Pocztówka z Tytana

14 stycznia próbnik Huygens wylądował na największym księżycu Saturna - Tytanie, jedynym księżycu w Układzie Słonecznym, który posiada atmosferę. Jest to pierwszy próbnik, który wylądował na tak odległym od Ziemi lądzie.
Subscribe to RSS - Saturn