Słońce

„Słońce – najbliższa gwiazda” czyli Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Kosmicznej dla młodzieży szkolnej

Muzeum Okręgowe w Sieradzu zaprasza w dniach 23.05 – 15.09.2016 r. do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie wiedzy kosmicznej dla młodzieży szkolnej pt. „Słońce – najbliższa gwiazda” oraz w towarzyszącym mu konkursie plastycznym pt. „Ziemia pod innym Słońcem”.

Spojrzenie na Merkurego

9 maja nastąpi przejście (tranzyt) Merkurego przed tarczą Słońca. Będzie ono trwało aż 7 i pół godziny.

Podbój kosmosu przez Polaków rozpoczął się we Wrocławiu w 1969 roku

Pierwsza polska aparatura kosmiczna powstała w CBK PAN we Wrocławiu i w 1970 r. poleciała w Kosmos na wysokość 500km.

DSCOVR wystartował

Dzisiaj, 3 minuty po północy wystartował Deep Space Climate Observatory. Celem misji jest prowadzenie w czasie rzeczywistym monitoringu aktywności słonecznej. Dzięki temu zostaniemy ostrzeżeni o zbliżających się burzach słonecznych.

Rodzeństwo Słońca

Gwiazdy podobne do naszego Słońca formują się grupami. Dowodem na to są obserwacje takich grup w obrębie Drogi Mlecznej – najsłynniejszą z nich jest na przykład Gromada Trapez w Mgławicy Oriona. Ale tuż po tym, jak nowo narodzone gwiazdy zaczynają świecić własnym światłem, ich oddziaływania grawitacyjne z innymi, pobliskimi „rodzeństwami” wysyłają je daleko od ich gwiezdnych żłobków.

Obserwacyjne potwierdzenie modelu rozbłysków słonecznych

Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali dokładnie mechanizmy stojące za tworzeniem się tzw. rozbłysków (flar słonecznych). Tym samym ostateczne potwierdzenie zyskał pewien teoretyczny model pogody kosmicznej.

Nowy mechanizm ochronny Ziemi

Magnetosfera
Magnetosfera chroni nas przed burzami słonecznymi. 17 stycznia 2013 przez kilka godzin trwała burza słoneczna. Plazmosfera chroniła nas niezwykle aktywnie - zaobserwowano pióropusz cząstek, który wystrzelił w kierunku zbliżającego się strumienia cząstek ze Słońca, aby dodatkowo ochronić Ziemię.

Cztery lata pracy sondy Solar Dynamics Observatory

To orbitalne obserwatorium rejestruje obrazy Słońca na dziesięciu różnych długościach fal, z których każda odpowiada innej temperaturze materii słonecznej. Słońce podlega nieustannym zmianom. Sonda NASA, Solar Dynamics Observatory (SDO), ciągle je obserwuje. Już od czterech lat.

Tajemnica grzania korony słonecznej rozwikłana

Od 70 lat próbowano odpowiedzieć na pytanie, dlaczego korona jest tak gorąca? Co ją podgrzewa do miliona stopni? Chyba już wiadomo.

Ogromna koronalna dziura w okolicach północnego bieguna Słońca

Sonda kosmiczna SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) należąca do ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz NASA 18 lipca 2013 roku o godzinie 15:06 czasu polskiego wykonała  zdjęcie gigantycznej dziury koronalnej w okolicach północnego bieguna Słońca.

Obserwacje Subaru i CoRoT odkrywają przyszłość Słońca

CoRoT Sol 1
Grupa astronomów pod kierunkiem Jose Dias do Nascimento z Universidade Federal do Rio Grande do Norte (Brazylia) odkryła w Drodze Mlecznej najdalej położoną gwiazdę, bliźniaczo podobną do naszego Słońca. Gwiazda CoRoT Sol 1 posiada taką samą masę jak Słońce oraz zbliżony do niego skład chemiczny. Gwiazda znajduje się w gwiazdozbiorze Jednorożca. Widma promieniowania uzyskane przez High Dispersion Spectrograph (HDS), zamontowanego na Teleskopie Subraru,

Trzy słoneczne rozbłyski X w 24 godziny !

Kilka dni temu, 13 maja, Słońce wyemitowało najsilniejszy jak dotychczas w tym roku rozbłysk słoneczny, zaklasyfikowany jako rozbłysk X2.8. Dotychczasowy rekordzista, rozbłysk zaklasyfikowany jako X1.7, poprzedził go bezpośrednio – satelity uchwyciły go zaledwie 14 godzin wcześniej.

Maksimum występowania zórz polarnych

Niebo na Północy ostatnimi czasy rozjaśnia się niezwykłym blaskiem. Zorze polarne, czyli widowiskowe kurtyny światła, powstają w odległości 150 milionów kilometrów od Ziemi - na Słońcu. Zorza polarna (znana tak¿e jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na południowej) poprzedzona jest zawsze silnym wybuchem na Słońcu.Często są to tzw. rozbłyski słoneczne.

Silny rozbłysk typu X w obecnym cyklu słonecznym

Rozbłysk słoneczny o dużej mocy miał miejsce 6 marca. Został skatalogowany jako rozbłysk typu X5.4, jest zatem drugi pod względem mocy w tym cyklu jedenastoletniego cyklu aktywności słonecznej (po rozbłysku X6.9 on z sierpnia 2011 roku). Jest to naturalne zjawisko, związane ze wzrostem poziomu aktywności Słońca, którego maksimum spodziewane jest na rok 2012. W godzinę po pierwszym, głównym rozbłysku, zaobserwowano słabszy robłysk klasy X1.3 w tym samym regionie Słońca. Z kolei 8 marca Słońce wyemitowało kolejny rozbłysk zaklasyfikowany jako M6.3, a po około godzinie - dodatkowo miał miejsce koronalny wyrzut masy. Szacuje się, że dotrze on do ziemskiej magnetosfery 11 marca nad ranem.

Kolejna szansa na zorzę

Po wybuchu 19 stycznia cząsteczki z koronalnych wyrzutów materii uderzyły w ziemskie pole magnetyczne nad ranem 22 stycznia o godz. 07:17 czasu polskiego, zbyt późno na obserwacje dla większości europejskich miłośników, bo Słońce powoli zaczynało wschodzić.

Strony

Subscribe to RSS - Słońce