spektrofotometria

LOFAR odkrywa atomy węgla poza Drogą Mleczną

Międzynarodowy zespół astronomów pod kierownictwem Leah Morabito z Obserwatorium w Lejdzie po raz pierwszy w historii dowiódł występowania największych atomów węgla poza naszą Drogą Mleczną. Posłużył im do tego nowoczesny interferometr radiowy LOFAR. W przyszłości naukowcy będą w stanie zmierzyć temperaturę i gęstość środowiska znalezionych właśnie poza naszą Galaktyką atomów węgla. Mogą mieć one wpływ na formowanie się i ewolucję galaktyk.

Masowa spektrofotometria gwiazd z użyciem pryzmatu obiektywowego i filtrów blokujących, czyli stara szkoła robienia widm w połączeniu z nową techniką

V407 Cyg
Artykul dla tych, ktorzy chcą zrozumieć o co chodzi w obserwacjach spektralnych gwiazd i z jakimi problemami mierzą się obserwatorzy.

Obserwacje z użyciem pryzmatu obiektywowego są prowadzone w Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika od prawie pięćdziesięciu lat. I choć w tym czasie zamieniono detekor z kliszy na kamerę CCD, to sama idea otrzymywania i analizowania obrazów pozostała taka sama. Mogłoby się wydawać, że widma o tak niskiej rozdzielczości (12 angstremów w linii Hα) straciły już rację bytu w dobie spektrografów typu echelle oraz coraz wyższej ich jakości.

Globalny Teleskop Astrofizyczny

GTA
Globalny Teleskop Astrofizyczny (GTA) to projekt realizowany w Instytucie Obserwatorium Astronomicznym UAM w Poznaniu, którego głównym celem jest uruchomienie pary teleskopów spektroskopowych, umieszczonych w odległości wielu tysięcy kilometrów od siebie. Pierwszy z nich działający już od kilku lat, znajduje się w Borówcu pod Poznaniem i nazwany został Poznańskim Teleskopem Spektroskopowym (PST1). Drugi - Poznański Teleskop Spektroskopowy 2 (PST2) - dopiero powstaje i docelowo ma być umieszczony w Arizonie lub Nowym Meksyku w Stanach Zjednoczonych.
Subscribe to RSS - spektrofotometria